Patriotyczne Śpiewanie zgromadziło po raz kolejny wielu rodziców, mieszkańców osiedla Na Kozłówce i społeczność KOSTKI. Każdego uczestnika spotkania powitali aktorzy naszego koła teatralnego i przypinali biało-czerwoną kokardę narodową, wykonaną przez naszych Rodziców na zajęciach „magisowych”.
Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości zgromadziły nas wokół tematu gniazda ojczystego-naszej małej ojczyzny, którą jest dom, szkoła, osiedle i miasto Kraków. Wszystkie te miejsca stanowią część naszej dużej ojczyzny-Polski. Koło teatralne „DWIE MASKI KOSTKI” zaprosiło uczestników na wspólne przeżywanie historii zapisanej w tekstach literackich i pieśniach patriotycznych, które dotykają historii naszego państwa i jego drogi do wolności.

Tradycyjnie pod przewodnictwem chóru, wspólnie ze zgromadzoną publicznością zaśpiewaliśmy najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, które towarzyszyły naszej burzliwej historii od zawsze, a dzisiaj są ważną pamiątką
i odgrywają ogromną rolę w rozwijaniu naszej tożsamości narodowej.

Ci, którzy nie pamiętali kolejnych zwrotek pieśni, mogli śmiało skorzystać ze śpiewników przygotowanych przez uczniów i Spółdzielnię Mieszkaniową „Na Kozłówce”. Szczególne podziękowania należą się Pani Annie Błaut – nauczycielowi naszego gimnazjum za wykonanie projektu okładki śpiewnika i plakatu.
Owocem naszej współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Na Kozłówce” był występ Pana Prezesa Radosława Gruszki i zespołu muzycznego pod kierunkiem Pana Tadeusza Wolaka, a także grupy kostkowych wolontariuszy, których opiekunem jest Pani Katarzyna Kowalczyk.

Takie spotkania wyzwalają radość wśród publiczności i motywują nas do podzielenia się swoją patriotyczną postawą. Dlatego też, podczas śpiewu, nie zabrakło czasu na wspomnienia i wzruszenie. To właśnie wzruszenie spowodowało, że na scenie spontanicznie pojawiła się Pani Zofia Szulc, mieszkanka osiedla Na Kozłówce od 1970 roku. Pani Zofia skończyła w tym roku 95 lat! Jest postacią znaną i cenioną nie tylko na naszym osiedlu, ale i na Woli Duchackiej. Po kilku słowach wspomnień ze swojego życia usłyszeliśmy piękny wiersz o Józefie Piłsudskim jej autorstwa. Po występie, na widowni rozległy się gromkie brawa i łzy wzruszenia. Zaprosiliśmy Panią Zofię do KOSTKI na pogaduchy, więc na pewno nam jeszcze coś ciekawego opowie:)

Wielką radość sprawiają nam rodzice, którzy zawsze są obecni podczas wszystkich uroczystości szkolnych. W piątkowy wieczór przygotowali Kawiarenkę KOSTKI, a w niej mnóstwo pysznych ciast, pieczonych w domowym zaciszu. Rodzice postanowili, że zebraną kwotę przeznaczą na szkolną akcję „Jesteś głodny, przyjdź na zupę”. Ogromnie im za to dziękujemy!

Mamy tę cichą i pokorną nadzieję, że nasze starania przybliżyły państwu niebywale ważną rolę patriotyzmu. Historia trwa i każdy z nas dopisać może kolejny jej wers.
Dziękujemy wszystkim za wspólne śpiewanie dla naszej Ojczyzny.
Do zobaczenia za rok.

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Agnieszka Korczak, koordynator KOSTKA MAGIS

Aldona Skoczek, nauczyciel muzyki

Zobacz Zdjęcia