„Klatka”

Trudne tematy. Arcytrudne. Poezja przełamała prozę życia i okazało się, że jest ona tajemnicą (dla czytelnika oraz dla mistrza). Czy należy  się pogodzić z niewiadomymi i w ludzkim życiu,
i w interpretacji poezji?

W minioną sobotę (22 X br.) pan prof. Józef Maria Ruszar zarazil nas tą  wrażliwością  na odbiór tekstów  lirycznych, która z szacunku do piszącego i prawdy o niej w nas samych, nakazuje  nam zamilczeć – kiedy odpowiedzi po prostu nie ma (bo odkryta jest tajemnicą).
I to było dla nas wyzwanie, chociaż trudna prawda, bo przecież na lekcjach tak się wysilamy, żeby zajrzeć na tą drugą stronę lustra…
Prostota odbioru, odwaga – i klatka (bezpieczeństwa a czasem niewoli słów ). Doświadczenia twórców wojennych lub zesłanych wyrażone  w poezji,  każą się zatrzymać, zastanowić – momentami zamilczec.  Ale bywa też tak, że problemy XXI  wieku z całą mocą  uderzają we współczesnego  odbiorcę ( T.Rózewicz „Biel” ). Zapraszamy do lektury!
I obyśmy umieli docenić tę wartość obrazów i słów – przecież piękniejszą  stronę życia.

Natalia Izbinska, kl.2f
Wiktoria Radwan, kl.2d
Patrycja Bereza, kl.2d
Jowita Włosek, kl.2d
Kacper Gil, kl. 3f

Wszystkich zainteresowanych Kostkowiczów zapraszam serdecznie na weekendowe seminaria akademickie, dotyczące interpretacji utworów lirycznych (zgłoszenia : sala 305)

Iwona Poręba, nauczyciel języka polskiego

Zobacz zdjęcia