Wystawa „Van Gogh Alive”

W środę12 października, trochę mokrym popołudniem, wybraliśmy się w magiczną podróż do świata barw, dźwięków i uczuć. Gdy tylko na zbiórce zjawili się wszyscy chętni, pod opieką Pań polonistek – Anny Zdanek i Agnieszki Szefer-Walas, ruszyliśmy do nowo powstałego centrum wystawienniczego w zabytkowym budynku Dworca Głównego PKP. Tam bowiem odbywa się wystawa „Van Gogh Alive”.

Przyciemniona sala powitała nas niezwykłą muzyką, która towarzyszyła nam podczas oglądania reprodukcji znanych obrazów wielkiego malarza Vincenta van Gogha. Każde dzieło opatrzone było krótką informacją, która przybliżyła nam okoliczności jego powstania,  i pomogła w zrozumieniu uczuć artysty.

W drugiej sali wyświetlane na ekranach obrazy w połączeniu z cytatami przedstawiały kolejne lata życia artysty, a muzyka poważna stanowiła dla nich wspaniałe tło.

W mniejszej salce mieliśmy też możliwość narysowania własnego rysunku według filmików instruktażowych. Nauczyliśmy się, jak tworzyć postacie i rysować krajobraz.

Po obejrzeniu tej wystawy obudził się we mnie ogromny podziw dla tego słynnego artysty. Dawniej nie zastanawiałam się nad tym, jakim był człowiekiem, jak toczyło się jego życie. Widząc same obrazy, nie byłam w stanie zobaczyć pełni jego twórczości. Teraz, mając w pamięci magicznie wręcz przedstawiony życiorys artysty, wiem dużo więcej i mogę lepiej go zrozumieć.

Natalia Bajer kl. IIb

(…) W pierwszej sali znajdowała się biografia i opisy kilku najsławniejszych obrazów, tj. „Gwieździsta noc”, „Słoneczniki”. Było tam również pomieszczenie odwzorowujące pokój  szpitalny, w którym Van Gogh przebywał, lecząc się z choroby psychicznej.

W przejściu do następnej sali zostały zamieszczone dwa podłużne ogromne ekrany, na których wyświetlano obrazy malarza. W kolejnych salach w bardzo pomysłowy sposób prezentowano także kolejne dzieła artysty. Efekt był zadziwiający, ponieważ we wszystkich pomieszczeniach panowała ciemność, a widać było tylko obrazy. To było naprawdę niesamowite! (…)

Maria Mazur kl. Ib

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

Zobacz Zdjęcia