Na początku października bieżącego roku klasa 3e wraz z wychowawcą panią Agnieszką Szefer-Walas i o. Jerzym Filipem SJ wybrała się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Naszym celem było poznanie polskiej stolicy oraz jej związku z wydarzeniami II wojny światowej. 3 października każdy z nas rozpoczął wczesną pobudką, a gdy na zegarze wybiła 5:50, wszyscy, choć nieco zaspani, ale z uśmiechami na twarzach ruszyliśmy  w stronę Warszawy.

            Jako pierwsze zobaczyliśmy Stare Miasto w Warszawie – Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Katedra św. Jana, Rynek Starego Miasta, Barbakan, Mury Starego Miasta oraz Pomnik Małego Powstańca.

            Następnie odwiedziliśmy Sejm, znajdujący się przy ulicy Wiejskiej, gdzie każdy   z nas zobaczył dobrze mu znaną Salę Obrad.

Mieliśmy także możliwość stanąć przy grobach “Rudego”, “Alka” i ”Zośki”, bohaterów powieści „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, pochowanych na Powązkach. Na Starych Powązkach pochowani są również także wybitni artyści, pisarze i poeci, m.in.: Leopold Staff, Władysław Reymont, Kazimierz Wierzyński, Marek Hłasko, Krzysztof Kieślowski, Zbigniew Herbert, Jan Kiepura.

Następnego dnia dopisywała nam pogoda, dlatego przyjemnie  spędziliśmy kilka godzin spacerując po Łazienkach – zespole pałacowo-parkowym z licznymi zabudowaniami klasycystycznymi: Belweder, Pałac na Wyspie, Biały Domek, Pomarańczarnia, Podchorążówka, amfiteatr. Pięknie było też w Wilanowie – Muzeum pałacu Króla Jana III, które jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Po południu dobrze bawiliśmy się w Centrum Nauki Kopernik.

Ostatniego dnia odwiedziliśmy dwa muzea: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W pierwszym z nich mogliśmy poczuć atmosferę, jaka panowała w okupowanej Warszawie. Przechodząc przez zrekonstruowany kanał czuliśmy się jak warszawscy powstańcy. Wstrząsnął nami także krótkometrażowy film “Miasto ruin”, ukazujący z lotu ptaka wygląd stolicy po zakończeniu II wojny światowej. Pozytywnie zaskoczyło nas także muzeum POLIN, w którym poznaliśmy dzieje narodu żydowskiego. Nowe, multimedialnie wystawy tylko zachęcały do poznawania kolejnych historii.

Na koniec stanęliśmy przy Pomniku Drzewa Pawiackiego na placu przy Muzeum Więzienia Pawiak. Drzewo to było świadkiem ludzkiego cierpienia i bohaterstwa. W zamyśleniu wróciliśmy do autokaru i  wyruszyliśmy w drogę do Krakowa.

Warto podkreślić, że na wycieczce nie obyło się bez wspólnych rozmów i zabaw 🙂 Wyjazd, mimo niesprzyjającej pogody, udał się. Z pewnością, była to nasza najlepsza wycieczka klasowa!

Ela Śmietana i Ola Grodowska

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

O. Jerzy Filip SJ, katecheta

Zobacz Zdjęcia