W dniu 17 października uczniowie klas 1e, 2c, 2d i 2e mieli okazję spotkać w KOSTCE niezwykłego gościa. Na lekcjach religii pojawił się bowiem p. Tomasz Ubik z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jurkowie. Za pomocą barwnych opowiadań, ciekawych zdjęć i wielkiej liczby strażackich rekwizytów takich jak: mundur koszarowy, mundur bojowy , hełm, rękawice a nawet prądownica i kevlarowa kominiarka; przybliżał on Kostkowiczom pracę i działanie Służb Ratowniczych w Polsce.
Dzięki takiemu spotkaniu uczniowie mogli usłyszeć poruszające świadectwo niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, nawet z narażeniem własnego życia czy zdrowia. Przedstawiony strażacki etosu – Bogu na chwałę, ludziom na ratunek – rozbudził uczniowskie zainteresowania i horyzonty, a także zachęcił do działania dla dobra wspólnego.

Pan Tomek powiedział nam wiele ciekawych rzeczy. Mogliśmy również przymierzyć strój strażacki. Było bardzo ciekawie i fajnie. Uważam że to super pomysł ponieważ bardzo zaciekawiło mnie to co nam powiedział.

Kuba Lelek, kl. 2d

Dziś na lekcji w naszej klasie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Mieliśmy okazję poznać Tomasza Ubika – członka Ochotniczej Straży Pożarnej. Dowiedzieliśmy się od niego wielu ciekawych informacji na temat tego, jak pracują strażacy. Obejrzeliśmy zdjęcia z akcji, w których uczestniczył i wysłuchaliśmy kilku interesujących anegdot. Słuchając, mogliśmy przymierzyć różne elementy strojów i narzędzi strażaków: w nasze ręce oddano m.in. dwa zestawy ognioodpornych mundurów, biały hełm strażacki, czy prądownicę wodną.
Zajęcia bardzo mi się podobały – zachęciły mnie do nauki przedmiotów, takich jak fizyka i chemia, które są niezbędne do wykonywania tego zawodu.

Kuba Borkowski, kl. 2e

Spotkanie ze strażakiem – panem Tomaszem –  bardzo mi się podobało. Pan Tomasz opowiadał ciekawie i rzeczowo. Mogliśmy przymierzać jego strój strażacki, hełm i in. oraz dowiedzieć się ile taki sprzęt kosztuje. Było wiele radości i uśmiechów ;). Pan opisywał pracę ochotniczej straży pożarnej i poszczególnych jednostek, a także ukazywał różnice między OSP a zawodowcami. Nie ograniczał się tylko do działań straży pożarnej, lecz zachęcał do pomocy (bezinteresownej!) bliźniemu na co dzień. Moim zdaniem zajęcia były interesujące, przyjemne (strój strażacki 😉 i pouczające.
Basia Ryś, kl. 2e

Ks. Mateusz Kowalcze SJ – katecheta, nauczyciel chemii, opiekun Projektu Vitoria

Zobacz Zdjęcia