W trakcie drugiego weekendu października (7-9.10.2016) siedmioro uczniów KOSTKI uczestniczyło w XI Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjra Józefa Kurasia „Ognia” na Podhalu oraz w Tatrach. W ciągu trzech dni uczestnicy rajdu mieli okazję wcielić się w rolę partyzantów działających na terenie Beskidów, Podhala oraz Tatr. Sam rajd miał charakter rajdu pieszego dlatego każdy z uczestników w ciągu trzech dni pokonał trasę 47 km. W trakcie wykonywanych na posterunkach zadań uczestnicy rajdu mogli: poznać dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1945 – 1947, dotrzeć do miejsc, obiektów – świadków historii, poznać warunki życia, do jakich byli zmuszeni przebywający w tatrzańskich lasach partyzanci.

Trasa rajdu:

Dzień I: Zakopane Pomnik Ogniowców ,€“ Cmentarz na Pęksowym Brzysku ,€“ Gubałówka ,€“ Kościelisko Kiry (16 km)

Dzień II: Kościelisko Kiry ,€“ Dolina Chochołowska ,€“ Dolina Starorobociańska (3,5 km w górę oraz 3,5 km w dół) ,€“ Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej ,€“ Kościelisko Kiry (31 km)

Dzień III: Msza św. W Starym Kościele przy Cmentarzu na Pęksowym Brzysku ,€“ Rekonstrukcja historyczna walk partyzanckich z siłami UBP, MO i KBW- rozdanie nagród , koncert zespołu FORTECA

Jak co roku patronem naszego patrolu był jezuita – ks. Władysław Gurgacz „SEM”. Naszą bazą noclegową była Szkoła Podstawowa w Chochołowie. Rajd ukończyło 13 patroli. Grupa z Kostki w ogólnej klasyfikacji zajęła dobrą siódmą pozycje.

To był już piąty rajd historyczny w, którym uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Tradycyjnie była to niesamowita lekcja historii z geografią w tle. Kolejny rajd już w czerwcu.

A teraz chciałbym oddać głos uczestniczkom rajdu:

Już kolejny raz miałyśmy okazję uczestniczyć w rajdzie szlakami żołnierzy wyklętych. Tym razem rajd odbywał sie na Podhalu w okolicach Zakopanego. Pomimo październikowe śniegu wyjazd okazał się być bardzo udany. Pierwszego dnia weszliśmy na Gubałówkę a drugiego udaliśmy do Doliny Chochołowskiej. W sumie przeszliśmy ponad 45km! Podczas wędrówki zmierzyliśmy się z wieloma zadaniami, na których zgłębialiśmy tematykę partyzantów działających tam po roku 1945. Wyjazd bardzo nam sie podobał i z niecierpliwością czekamy na czerwcowy rajd!

Magda i Zuza Bąk III D

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

Zobacz Zdjęcia