W dniu 30 września uczniowie klasy II B wzięli udział w „Nocy Naukowców” na Uniwersytecie Rolniczym. W planie wyjścia był wykład połączony z warsztatami pt. „Co mówią nam chromosomy?”, na którym uczniowie zapoznali się z podstawowymi pojęciami z genetyki oraz kariotypami kilkunastu zwierząt, mogli również zaobserwować pod mikroskopem chromosomy: człowieka, krowy i kota.

Następnie byliśmy na pokazach pt. „Tajemnice zmysłów- zmysłowe postrzeganie świata; Mikrokosmos – świat owadów (preparowanie owadów)”. Mogliśmy zobaczyć w jakiś sposób naukowcy i studenci preparują różnego rodzaju stawonogi między innymi motyle, muchy i mrówki. Oprócz preparatów mogliśmy obejrzeć i zaprzyjaźnić się na żywo z różnymi okazami zwierząt, jeżem europejskim, różnymi gatunkami patyczaków, kameleonów, agamy brodatej i wielu innych.

Na koniec byliśmy na warsztatach mających na celu zapoznanie się z metodyką przygotowania próbek środowiskowych do oznaczania w nich pierwiastków śladowych z wykorzystaniem spektrofotometru absorpcji atomowej. W ramach warsztatów w laboratorium chemicznym była przedstawiona celowość analizy pierwiastków śladowych w próbkach środowiskowych.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Paulina Wantuch,biologii i geografii

Zobacz zdjęcia