We wrześniu uczniowie z Kostki wzięli udział w drugiej części wymiany z Dreznem. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem Drezna, które jest pięknym miastem. Bardzo podobała nam się szkoła i zwyczaje w niej panujące, np. brak dzwonków na lekcje ;). Drezno piękne, uczniowie pod wrażeniem- wiec postanawiamy z nieocenionym wsparciem naszego Dyrektora ojca Pawła Brożyniaka kontynuować wymianę z St. Benno Gimnazjum w Dreźnie. Wkrótce podamy szczegółowe informacje.

Oto relacje naszych uczniów, biorących udział w wymianie:

    W dniach 18.09-15.09 kilkoro uczniów klas trzecich  wzięło udział w pierwszej w historii naszej szkoły wymianie do Drezna. Przez tydzień mieszkaliśmy u naszych kolegów z gimnazjum St. Benno, których gościliśmy  u nas przed wakacjami.

Pierwsze dni spędziliśmy w szkole integrując się i lepiej poznając historię miasta. Zwiedziliśmy również najważniejsze zabytki Drezna takie jak Zwinger czy Frauenkirche.

Wszystkim bardzo podobało sie w operze gdzie mogliśmy zobaczyć przedstawienie baletowe pt. ,,Monon”.

We czwartek pojechaliśmy w Alpy szwajcarskie. Widoki zapierały dech w piersiach!

W piątek  uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych zgodnie z planem naszych partnerów wymiany. Mieliśmy okazje zobaczyć jak wyglądają tamtejsze lekcje, spróbować jedzenia ze stołówki i poznać nowych ludzi. Po południu zorganizowano dla nas pożegnalny piknik na dachu szkoły.

Sobota była dniem, który spędziliśmy w gronie rodzin. Wielu z nas odwiedziło zamek w Moritzburgu gdzie miło  spędziliśmy przedpołudnie. Po powrocie do miasta spotkaliśmy się w Großen Garren, gdzie spędziliśmy nasze ostatnie popołudnie pływając łódkami i jedząc lody. Przejechaliśmy się też kolejką obsługiwaną przez jej młodych pasjonatów.

W niedzielne rano nadszedł czas pożegnania. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń pożegnaliśmy się z rodzinami goszczącymi.

Wymiana bardzo nam się podobała. Mogliśmy nie tylko ponownie spotkać naszych kolegów i koleżanki z Drezna ale przede wszystkim była to niepowtarzalna okazja poznania nowej kultury i sprawdzenia się w nowej sytuacji. Zobaczyliśmy piękne miasto, poznaliśmy super ludzi i podszkoliliśmy nasze zdolności językowe.

Wszystkim polecamy taką przygodę!

Zuzanna i Magdalena Bąk 3d

Wymiana ze szkołą w Dreźnie była ciekawym i pozytywnym doświadczeniem. Miałam okazję zwiedzić piękne Drezno oraz poznać nowych ludzi, z którymi dalej utrzymuję kontakt. Program był świetnie przygotowany – uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach, w tym wyjeździe w góry. Jestem bardzo zadowolona z tej wymiany i na pewno będę ją miło wspominać.

Zosia Olejnik 3 d

   W dniach 18.09 do 15.09 pojechaliśmy na wymianę do Drezna. Podróż minęła nam bardzo szybko w miłej i zabawnej atmosferze. Przez pierwsze parę dni mieliśmy zabawy i gry integrujące w szkole naszych niemieckich rówieśników. Popołudnia spędzaliśmy wszyscy razem zwiedzając miasto Drezno. Kolejne dni polegały głownie na poznawaniu niemieckiej kultury. Sobota była dniem z rodzinami, minął on bardzo ciekawie. W niedzielę nadszedł czas pożegnania i powrotu do Krakowa.

      Uważamy, że wymiana była bardzo interesującym doświadczeniem. Mieliśmy możliwość poznania nowych ludzi i podszkoleniu sie w języku niemieckim.

Wiktoria i Dawid 3 c

Między 18 a 25 września pojechaliśmy na wymianę do Drezna. Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, poznaliśmy niemiecką kulturę oraz złamaliśmy stereotyp niegościnnych Niemców. Atmosfera była przyjemna i przekonaliśmy się, że opera wcale nie musi być nudna. Dowiedliśmy też, że wypady nad rzekę mogą być fantastyczne, i że jedzenie nie jest takie złe jak mówią. Podsumowując, naprawdę warto było pojechać do Drezna na tydzień i pojechałbym tam jeszcze raz.

Krzysztof Leniart 3c

Agnieszka Krupa, nauczyciel języka niemieckiego

Ewa Klobassa – Zrencka , nauczyciel języka niemieckiego

Zobacz zdjęcia