W sobotę uczniowie KOSTKI wybrali się do najmłodszego krakowskiego muzeum – do Kaciej Nory, gdzie znajdują się przedmioty służące do egzekwowania prawa na przestrzeni dziejów. W ramach archeologii prawnej, nauki badającej obiekty materialne służące kiedyś do wymierzania kar i realizowania norm prawnych, poznajemy przeszłość wymiaru sprawiedliwości. Taki był właśnie cel sobotniej wyprawy Kostkowiczów.

Zwiedzając muzeum poznaliśmy podstawowe zasady funkcjonowania prawa w przeszłości na tle przemian społecznych. Najciekawszym elementem dawnego prawa była instytucja kata – postaci wielozadaniowej. Kat, oprócz wymierzania kar, był hyclem oraz sprzątaczem dbającym o porządek w mieście, żyjącym na marginesie społecznym.

W niezwykle ciekawych opowieściach Pana Przewodnika każdy z uczniów znalazł coś ciekawego. Sceneria średniowiecznej piwnicy pozwalała na wczucie się w realia epoki, w której narzędzia tortur były ważnym elementem wymiaru sprawiedliwości. W Kaciej Norze zobaczyliśmy między innymi: dyby, maski hańby, pale czy haki, na których wieszano zbójników. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób były karane czarownice oraz dlaczego wykonywano kary na honorze.

Uczniowie z pewnością zapamiętają wizytę w Kaciej Norze, dzięki której poszerzyli swoją wiedzę. Serdecznie zapraszamy na kolejne sobotnie wizyty w muzeach.

dscn2833

Agnieszka Kubas, nauczyciel historii

Dorota Muller, nauczyciel historii