„Piknik pod Gwiazdami” to noc obserwacyjna połączona z zajęciami rekreacyjnymi w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. W dniach 18 i 19 maja na piknik wybrała się grupa uczniów klas 2b, 2c i 2e.
Oprócz dobrej zabawy, zaczerpnęliśmy tam dużo wiedzy związanej nie tylko z astronomią, ale również historią Niepołomic. Pan Grzegorz Sęk wyjątkowo ciekawie opowiadał i zachęcał do słuchania.
Po zakwaterowaniu w domkach wybraliśmy się na pieszą wycieczkę na Kopiec Grunwaldzki (oczywiście ten w Niepołomicach) gdzie odbyliśmy lekcję topografii. Wyznaczaliśmy punkty kardynalne na sferze niebieskiej, przypomnieliśmy sobie pojęcia horyzontu i widnokręgu, zenitu i nadiru – podstawowych w nauce astronomii. Wędrówkę przez rynek i Zamek Królewski umililiśmy sobie wizytą na placu zabaw.
Kolacja w formie grilla była kolejną lekcją… samodzielności i pracy zespołowej.
Nasza cierpliwość została nagrodzona i chmury rozstąpiły się, dając nam okazję oglądać przez teleskop powierzchnię Księżyca. Każdy z nas pewnie po raz pierwszy w życiu mógł z taką precyzją obserwować Księżyc, gwiazdy i planety.
Magicznym był również pokaz z „gwieździstym sufitem” w planetarium, gdzie obserwowaliśmy pozorny ruch Słońca i gwiazd na obu półkulach – północnej i południowej. W planetarium to takie proste – możemy przenieść się do Australii, by za chwilę oglądać wędrówkę gwiazd z równika czy koła podbiegunowego. Teraz wiemy także, że na południowym niebie możemy zobaczyć „tarczę” Króla Jana III Sobieskiego – to zasługa Jana Heweliusza.

Anna Błaut, nauczyciel fizyki i matematyki

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

Zobacz zdjęcia