Uczniowie Kostki z klas językowych mieli możliwość i wielką przyjemność wziąć udział w pierwszej wymianie z uczniami z Gimnazjum St. Benno w Dreźnie. Dziesięcioro uczniów z Kostki oraz z gimnazjum w Dreźnie spędziło ze sobą czas w dniach od 22  do 29 maja 2016r. Nasi uczniowie i ich rodziny gościli uczniów z Niemiec. Był to wspaniały, dobrze zorganizowany i bardzo intensywny czas.  A działo się bardzo dużo: gry i zabawy integracyjne, gra terenowa, lekcje języka polskiego dla uczniów z Niemiec, a niemieckiego dla uczniów z Polski, wspólne warsztaty malarskie ,, Co nas łączy?”, udział w projekcie na Kopcu Kraka, wizyta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera z przewodnikiem niemieckojęzycznym, zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce z przewodnikiem anglojęzycznym, spacer po Krakowie z przewodnikiem niemieckojęzycznym, Kazimierz, Wzgórze wawelskie, Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice.

Wspólnie spędzony czas, wspólne posiłki, wspólne wycieczki, wspólne nocne spacery po Królewskim Mieście Krakowie zbliżyły nas bardzo do siebie, pomogły w doskonaleniu umiejętności językowych, sprzyjały poznaniu kultury i zwyczajów kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły. Podsumowanie całotygodniowej wymiany odbyło się w sobotę wieczorem na tarasie przy Kościele św. Barbary

W drugiej połowie września uczniowie z Kostki będą mieli okazję pojechać do Drezna i tam wziąć udział w drugiej części wymiany. Już nie możemy się doczekać….

Był to bardzo dobry czas, czas nauki języków, czas wycieczek, czas gier, wspólnych posiłków, czas integracji, czas poznawania siebie w różnych sytuacjach.

Jesteśmy bardzo dumni z tego, że udało się dobrze przeżyć Pierwszą w historii Kostki wymianę z uczniami z Niemiec, z Drezna.

Serdecznie dziękujemy WSZYSTKIM, którzy zechcieli pomóc w przygotowaniach oraz w realizacji programu. Dziękujemy p. Agnieszce Baran, p. Monice Trybulskiej, p. Iwonie Pasławskiej-Smęder, p. Marcinowi Cziomerowi, p. Anecie Pietrzyk, p. Izabelli Jóźwik, p. Elżbiecie Wikarjak , p. Ryszardowi Oprychowi. Wielkie dzięki, bez Was byłoby dużo trudniej. Serdecznie dziękujemy o. Pawłowi Brożyniakowi i Panu Dyrektorowi Rostworowskiemu za wsparcie.  Dziękujemy również Rodzinom, które przez te dni gościły

uczniów z Drezna.

      W dniach 22.05-29.05 2016 r. kilkoro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w wymianie z uczniami jezuickiego gimnazjum w Dreźnie. W tym czasie mieliśmy okazje pokazać naszym rówieśnikom polską kulturę i tradycje.

Pierwsze trzy dni spędziliśmy w szkole, gdzie wspólnie przełamywaliśmy pierwsze lody, lepiej się poznawaliśmy. Była to dla nich szansa lepszego poznania naszej szkoły oraz nauczenia się podstaw języka polskiego. W środę biorąc udział w projekcie edukacyjnym naszych kolegów weszliśmy na kopiec Kraka a także zwiedziliśmy muzeum Oskara Schindlera. Czwartek był dniem wspólnie spędzonym z Rodzinami goszczącymi. Wspólnie udaliśmy się na msze świętą z okazji święta Bożego Ciała a następnie pojechaliśmy do parku linowego. Resztę dnia spędziliśmy w gronie rodzinnym. W piątek odbyła się wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce, która zrobiła na naszych gościach ogromne wrażenie. Sobota była dniem intensywnego zwiedzania żydowskiej części Krakowa- Kazimierza, Wawelu oraz Rynku Głównego. Nasze ostatnie wspólne popołudnie spędziliśmy na pikniku na dachu Kościoła św. Barbary. Był to również czas podsumowania minionego tygodnia, gdyż już w niedzielę rano musieliśmy się pożegnać.

Wspólnie spędzony czas  szybko nam minął. Wizyta w domu strachów, gra w koszykówkę, mocne  spacery po Krakowie bardzo nas do siebie zbliżyły, dlatego tak ciężko było się nam rozstać. Już za nimi tęsknimy i nie możemy doczekać się września, kiedy to my odwiedzimy ich w Dreźnie.

Magdalena i Zuzanna Bąk 

Agnieszka Krupa, nauczyciel języka niemieckiego

Ewa Klobassa – Zrencka , nauczyciel języka niemieckiego

Maria Michalik, nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego

.
.
Zobacz zdjęcia