W kwietniu 2016 roku został zorganizowany wyjazd do Gliwic na układanie szóstej iteracji dywanu Sierpińskiego. Pod opieką pani Beaty Rudnickiej – Szyby, pani Edyty Jandy oraz pani Anety Pietrzyk zaczęliśmy naszą przygodę w świecie fraktali. Po przyjeździe na miejsce poszliśmy na bardzo ciekawy wykład, podczas którego pani Beata otrzymała dyplom uznania oraz odebrała specjalne podziękowanie dla naszej szkoły za udział w tym projekcie.

Po wykładzie zaproszono nas na wystawę „Fraktale w origamii” gdzie podziwialiśmy piękne, ręcznie robione kwiaty, zwierzęta a nawet biżuterię. Każdy podziwiał co innego i wszyscy robili zdjęcia.

Następnie Panie zabrały nas na dłuższy spacer, podczas którego wstąpiliśmy do restauracji, gdzie mogliśmy odpocząć i zjeść bardzo dobrą pizzę. Po posiłku i zasłużonym odpoczynku wyszliśmy na zewnątrz, a Panie postanowiły zrobić nam niespodziankę i zabrać nas na pyszne lody :). Każdy mógł wybrać smak taki, jak mu odpowiadał, bo wybór był bardzo duży.
Podczas spaceru powrotnego zatrzymywaliśmy się i robiliśmy zdjęcia bo pogoda naprawdę nam dopisywała.

Gdy dotarliśmy do umówionego miejsca wszyscy pobiegliśmy układać szóstą iterację, a nasze Panie robiły nam zdjęcia. Później oficjalnie zostało ogłoszone, że ten fraktal poleci dalej do Hiszpanii i bardzo się ucieszyliśmy, że nasza część też tam będzie. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy wbiegliśmy do środka na grupowe zdjęcie. Następnie wróciliśmy z powrotem do busa, aby bezpiecznie dojechać pod szkołę.

Bardzo mi się podobało w Gliwicach i jestem wdzięczna naszym Paniom za to, że mogłam tam pojechać. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zostanie zorganizowany taki wyjazd bo było naprawdę bardzo fajnie 🙂

Weronika Żarecka klasa 2F

Pod opieką p. Beaty Rudnickiej- Szyby, p. Edyty Jandy oraz p. Anety Pietrzyk pojechaliśmy do Gliwic na wykład o fraktalach oraz na złożenie 6-tej iteracji. Na miejscu wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu na temat projektu oraz matematyka Wacława Sierpińskiego. Były też trzy stanowiska również dotyczące fraktali. Na jednym były ukazane dywany Sierpińskiego w przyrodzie, występujące np. w kalafiorze. Na drugim były fraktale wykonane z origami, różne kwiatki oraz ciekawe wzory. Na ostatnim dowiedzieliśmy jak można przy pomocy niewielu narzędzi zrobić własnego fraktala i zrobiliśmy go. Może nie był duży ale zrobiony przez Kostkę. Była też wystawa ukazująca fraktale w sztuce, bardzo kolorowa. Zanim poszliśmy na ułożenie 6-tej iteracji zjedliśmy pyszną pizzę oraz udaliśmy się na lody. Nikt z nas nie myślał, że przedostatnia iteracja jest tak duża. Zajmowała ona prawie całą salę gimnastyczną. Dzień ten był bardzo udany pełen śmiechu i radości, z chęcią powtórzyłabym to.
Gabrysia Kurpisz kl.2F

fraktal-dywan sierpińskiego 800x397

W kwietniu bieżącego roku mieliśmy okazję pojechać do Gliwic na uroczyste zakończenie polskiej edycji projektu międzynarodowego „ Sierpiński- Carpet Project”.
Zbiórka była o 7.30 w sobotę  ale i tak bawiliśmy się świetnie. Po podróży busem przeszliśmy się po Campusie Politechniki Śląskiej. Potem obserwowaliśmy fraktale wytwarzane chemicznie. Zrobiliśmy nawet nasz własny fraktal! Około godz. 10.30 przeszliśmy na aulę Politechniki, gdzie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o Wacławie Sierpińskim i jego dorobku naukowym. Mogliśmy zobaczyć też piękne fraktale złożone z origiami i naturalne występujące w przyrodzie, np. włoski kalafior, liść paproci itp. Na obiad zjedliśmy przepyszną pizzę.
Około godz. 15 mogliśmy wreszcie uczestniczyć w układaniu ”dywanu”- fragmentu ogólnopolskiego. Trwało to prawie półtorej godziny. Dywan był olbrzymi: zajął prawie całą salę gimnastyczną. Wróciliśmy w świetnych nastrojach, około 18.00. To była bardzo przyjemnie spędzona sobota.
Emilia Majewska 3c

W słoneczną sobotę pojechaliśmy do Gliwic na zakończenie projektu „ Sierpiński- Carpet Project”.
Pod opieką pani Beaty Rudnickiej- Szyba, p. Edyty Jandy i p. Anety Pietrzyk dotarliśmy na Politechnikę Śląską. Obejrzeliśmy stoiska z fraktalami i nawet stworzyliśmy nasz własny fraktal.
Następnie uczestniczyliśmy w wykładzie o Wacławie Sierpińskim, a potem obejrzeliśmy piękną galerię fraktali z origiami i fraktale występujące w przyrodzie.
W przerwie udaliśmy się na gliwicki rynek i zjedliśmy pyszną pizzę, a na deser lody. Po spacerze wróciliśmy na uczelnię, aby wspólnie złożyć olbrzymi dywan- 6 iterację. Mimo, że zadanie nie było łatwe udało nam się .
Około godziny 18.00 w bardzo dobrych nastrojach wróciliśmy do domu.
Zuzia Bednarczyk i Ala Bubula z kl. 1F

Beata Rudnicka- Szyba, nauczyciel matematyki

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii

Zobacz zdjęcia

logo-sierpinski-carpet