28 kwietnia, uczniowie klasy 2e odwiedzili Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Muzeum to posiada eksponaty związane z dziejami Polskiego Państwa Podziemnego, szczególnie uwzględniając historię Armii Krajowej. Na co dzień nie widzimy, czasem już zapominamy, że ktoś kiedyś oddał życie, byśmy dzisiaj mogli mieszkać w wolnym kraju.

Spacerując po muzeum mieliśmy okazję poznać Polskę „tamtych czasów”. Widzieliśmy setki zdjęć i pamiątek z czasów okupacji, odznaczenia i odznaki przyznawane zasłużonym, dokumenty, mundury oraz różnego rodzaju broń: karabiny, bagnety, pistolety, granaty. Nasz pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych historii i  chętnie odpowiadał na nurtujące nas pytania. Dużą atrakcją była strzelnica, na której niektórzy świetnie się  bawili. Okazało się, że pozornie proste zadanie (zlikwidowanie jadącego czołgu) przysporzyło kłopotu.

Ta lekcja muzealna była dla nas prawdziwą lekcja patriotyzmu. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak ciężko jest zorganizować akcję, która zakończy się sukcesem.

(…)

Nie legendą, lecz pracą i powszednim chlebem

Trzeba głodnych nasycić i uczyć ich synów,

Aby złoto pszeniczne szumiało pod niebem,

By więcej było zboża niż liści wawrzynu.

 

Budujcie nową Polskę. Szanujcie jej imię.

Trzeba tak ją umocnić wiarą i miłością,

Aby kresu dobiegły wędrówki pielgrzymie,

By nikt snu nie zakłócał popróchniałym kościom.

 

A gdy dzieci zapomną, że mieszkały w schronach,

Że widziały dni straszne, ponure i krwawe

– Niechaj tylko to jedno pamiętają o nas,

Żeśmy padli za wolność, aby była prawem.

Ryszard Kiersnowski „Testament poległych”

Ps. Wyjście to było w ramach vouchera, jaki otrzymała nasza klasa w ubiegłym roku w nagrodę dla najbardziej zaangażowanej klasy. Jak widzicie warto czasem uczestniczyć w imprezach szkolnych.

Dziękujemy!

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

Łukasz Miłek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie

Zobacz zdjęcia