22 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Kostce w tym dniu gościliśmy państwa Koniuszewskich, którzy od jakiegoś czasu przybliżają nam problemnatykę ekologii, ochrony środowiska w ramach projektu ,,Edukacja oknem na świat” przy współpracy fundacji ‘’the Bridge”.
Dzięki temu projektowi problematyka ochrony przyrody, segregowania śmieci, zrównoważonemu rozwojowi społeczeństw i wielu innych tego rodzaju zagadnień jest w naszej szkole szeroko omawiana . Kształtowanie postawy szacunku wobec danej nam przez Boga planety pozwoli być może w przyszłości zapobiec dalszemu jej niszczeniu .
W dziedzinie sztuk pięknych walka o ochronę przyrody była obecna już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Artyści w swych dziełach wyrażali niepokój o Ziemię i jej stopniową degradację. Jednym z kierunków w sztuce niepodkreślającym te ideę był,,Land art” ( sztuka Ziemi). Najpopularniej tematyka ekologiczna w sztuce realizowana była przez artystów ,,performerów” , którzy często przebierali się w stroje z roślin manifestując swoją postawę obrońców przyrody.

Jedną z dziedzin sztuki, która solidaryzuje sie z powyższymi ideami jest ,,rzeźba ekologiczna”. Stała się ona tematem działań plastycznych w naszej szkole. Podczas zajęć artystycznych uczniowie Kostki wykonali szereg interesujących prac z takich materiałów jak plastikowe butelki, folie, zakrętki, gazety. Poniżej mam zaszczyt zaprezentować wybrane prace uczniów.

Moc kostki jest wielka !

 

dr Marcin Cziomer, nauczyciel plastyki

 

Zobacz zdjęcia