16 marca bieżącego roku jako uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum wybraliśmy się na wycieczkę do Oświęcimia, aby zobaczyć niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny na jego terenie.


Po przybyciu na miejsce zostaliśmy podzieleni na grupy według klas, a każda z grup została oddana pod opiekę jednemu z wielu przewodników, którzy stopniowo przybliżali nam historię tego miejsca. Po przekroczeniu bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei” (pol. Praca czyni wolnym) zostaliśmy oprowadzeni po otoczonym drutami kolczastymi terenie obozu, następnie po kilku budynkach, w których przebywali więźniowie – Żydzi, Polacy, Romowie, czy też przeciwnicy polityczni. Przewodnicy pokazywali nam kolejne pomieszczenia, dramatyczne zdjęcia oraz zbiory rzeczy należących do skazańców. Wstrząsnęły nami nagrania z przemów niemieckich władz, z aresztowań i relacji ocalałych. Po zobaczeniu również placu apelowego, dziedzińców, Ściany Śmierci, cel więziennych i krematoriów, udaliśmy się do drugiego obozu koncentracyjnego – największego niemieckiego obozu zagłady – Auschwitz II (Birkenau) w Brzezince. To tutaj znajdowały się specjalnie zaprojektowane zespoły komór gazowych z krematoriami. Grupy pod opieką przewodników zostały oprowadzone po kilku barakach i latrynach obozowych, gdzie na co dzień przebywali więźniowie. Przeszliśmy wolno wzdłuż torów i stacji, na której niegdyś wysiadali przestraszeni, lecz niczego nieświadomi ludzie… Krótką chwilą refleksji, kwiatami i zniczami uczciliśmy pamięć zamordowanych, których w tych niemieckich obozach śmierci zginęło co najmniej milion.
Około godziny 13.00 wróciliśmy do autokarów i odjechaliśmy w drogę powrotną do Krakowa, ciągle wspominając ujrzane przez nas obrazy tragedii i cierpienia.

Aleksandra Wiśniewska
Kl. 3e

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

Zobacz zdjęcia