Uczniowie KOSTKI mieli okazję poczuć się jak prawdziwi studenci, zasiadając w auli wykładowej na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. 11 marca odbył się tam wykład pt. „Kompost jest jak depozyt na życie” poprowadzony przez Panią dr hab. Iwonę Domagałę-Świątkiewicz, która w bardzo fachowy, ale zarazem zrozumiały dla gimnazjalistów sposób przedstawiła potrzebę, sposób i warunki kompostowania. Uczniowie z uwagą wysłuchali wykładu. Mogli zobaczyć z bliska, a nawet poczuć aromat świeżego organicznego nawozu, który jak się okazuje ma przyjemny zapach leśnej ściółki. Teoretyczne przygotowanie miało na celu uświadomić młodym ludziom fundamentalne znaczenie segregacji organicznych odpadków w naszych gospodarstwach domowych oraz ich przetwarzania w łatwy, wygodny i niewymagający nakładów finansowych sposób. Kolejnym krokiem i wyzwaniem będzie wytwarzanie kompostu w naszym szkolnym ogrodzie. Posłuży on jako nawóz dla roślin, które uczniowie będą uprawiać. Dzięki współpracy z Wydziałem Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w ramach projektu „Edukacja Oknem na Świat” prowadzone będą warsztaty w szklarniach pod okiem ekspertów oraz zajęcia praktyczne w ogrodzie KOSTKI.

Tylko w zdrowym ekosystemie istnieje równowaga biologiczna, która wynika z naturalnego procesu, jakim jest obieg materii. Będziemy wcielać w życie zdobytą wiedzę, by w ten sposób promować zasady zrównoważonego rozwoju.

Dziękujemy za możliwość udziału w tym wydarzeniu Panu Dziekanowi prof. dr hab. Stanisławowi Mazurowi oraz Margo i Adamowi Koniuszewski z Fundacji The Bridge, dzięki którym realizujemy projekt „Edukacja Oknem na Świat” w KOSTCE.

A to wrażenia uczniów:

„Dowiedzieliśmy się z czego składa się kompost i jak go zrobić, by rośliny lepiej się rozwijały. Dowiedzieliśmy się jak wygląda sytuacja recyklingu w naszym kraju, co zmotywowało nas do działania”

Weronika i Sebastian z klasy III B

„Wykład pozwolił na zgłębienie naszej wiedzy na temat kompostowania i utylizacji odpadów. Uświadomił nam jak wiele śmieci w Polsce trafia na wysypiska i zanieczyszcza środowisko, podczas gdy mogłoby zostać przetworzone. Wykład bardzo się nam podobał, był bardzo ciekawy”

Ela i Ola z klasy II E

dr Magda Czajkowska, nauczyciel biologii

Wszystkie fotografie są autorstwa Pani Agnieszki Ożga-Woźnicy zapraszamy również do galerii z konferencji w KOSTCE: http://agnes.cc/kostka/

Zobacz zdjęcia