Dzień 10 marca br. w KOSTCE Publicznym Gimnazjum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie był dniem wyjątkowym. Dzień Otwarty pod hasłem: „OTWARTA KOSTKA” zgromadził w naszej szkole 621 gości zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną. Byli to uczniowie szkół podstawowych, rodzice i dziadkowie. Tradycją KOSTKI jest to, że w tym dniu uczniowie – przewodnicy, oprowadzają swoich przyszłych kolegów po ciekawych miejscach naszej szkoły, gdzie czekają na nich liczne atrakcje i niespodzianki.
Podczas Dnia Otwartego nie mogło zabraknąć tematyki zrównoważonego rozwoju. Od bieżącego roku szkolnego KOSTKOWICZE uczestniczą w projekcie „Edukacja oknem na świat” i dzięki temu mają pełną świadomość, że pozyskaną wiedzą chcą podzielić się ze swoimi młodszymi kolegami.
A oto niektóre atrakcje,jakie czekały na naszych gości:
W sali historycznej zaprezentowana została inscenizacja chrztu Polski z okazji rocznicy 1050-lecia, a także wystawa makiet zabytków antycznych Grecji i Rzymu wykonanych przez uczniów.

Sala biologiczna przykuwała uwagę zwiedzających prezentacją projektów gimnazjalnych pt. „Znaczenie pszczół dla środowiska naturalnego i gospodarki człowieka”. Mogliśmy m. in. obserwować pod mikroskopem budowę pszczoły. Zobaczyć jak wygląda: propolis, wosk, pyłek, pierzga. Skosztować różnych miodów i zrobić zdjęcie w kapeluszu pszczelarskim. Dodatkowo przygotowana została wystawa poświęcona anatomii człowieka. Kolejne miejsce w pracowni biologicznej było poświęcone tematyce segregacji śmieci pod hasłem: „Co mogę zrobić tu i teraz – czyli segregacja i recykling w gospodarstwie domowym”. Mogliśmy podziwiać suknię z odpadów zaprojektowaną przez naszych projektantów mody ekologicznej. I to wszystko w duchu zrównoważonego rozwoju.
Wchodząc do sali polonistycznej mogliśmy przenieść na dłuższą chwilę do Czarnolasu Jana Kochanowskiego, gdzie degustowaliśmy czarnoleski miód lipowy, podziwialiśmy „Lipną twórczość”, poszukiwaliśmy ekologii w poezji i poezji w ekologii.


W sali informatycznej odbył się pokaz programu e-klasa i innych programów stworzonych przez uczniów. Można było poznać bliżej naszą stronę internetową i otrzymać ekologiczną gazetkę zaprojektowaną przez uczniów. Tym razem w pracowni matematycznej tematem przewodnim były fraktale. Odwiedzający mogli zobaczyć jak buduje się fraktal „Wielki Dywan KOSTKI”, mogli wziąć udział w układaniu kostki na czas, układać bryły z patyczków i założyć okulary do figur przestrzennych. W sali muzycznej można było podziwiać interpretacje plastyczne utworów muzycznych i wysłuchać prezentacji wokalno-instrumentalnych.
Dla miłośników zajęć laboratoryjnych odpowiednim miejscem na mapie KOSTKI była pracownia chemiczna, a w niej doświadczenia takie jak: reakcje strąceniowe, wybuchy, sztuczna krew, próba Tollensa, immobilizacja drożdży, cykl reakcji z miedzią i wszystko to wykonane przez naszych uczniów.
Dodatkowym miejscem, gdzie można było obserwować doświadczenia była pracownia fizyki, gdzie uczniowie wykonywali proste i ciekawe eksperymenty, a także przygotowali wystawę hodowli kryształów soli kuchennej i nadmanganianu potasu pod hasłem „U jubilera”.
Jeśli ktoś chciał zobaczyć jak wygląda symulacja wybuchu wulkanu i obejrzeć film z rajdu historycznego, w którym uczestniczyli nasi uczniowie to zapraszaliśmy do sali geograficznej.


W sali języka niemieckiego odbywały się m. in. ćwiczenia interaktywne, można było wziąć udział w quizie o krajach niemieckojęzycznych, grach planszowych i obejrzeć film. W sali języka angielskiego obserwowaliśmy jak wykorzystuje się multimedia w nauczaniu języków obcych, dla chętnych przygotowano konkursy językowe. W sali artystycznej zorganizowano warsztaty artystyczne m.in. malowanie obrazów na sztalugach z wykorzystaniem ekologicznych materiałów i prostych technik graficznych. Wykonane prace już wkrótce ozdobią nasze korytarze i sale lekcyjne.
Na sali gimnastycznej odbył się pokaz akrobatyki i trening koszykówki. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz cheerleaderek
Szkolna biblioteka zaprosiła gości do obejrzenia wystawy ekslibrisów dra Marcina Cziomera, naszego nauczyciela sztuki i do podziwiania fotografii wykonanych przez uczniów w akcji „Sleeveface w bibliotece”.

Po raz pierwszy nasi goście mogli zobaczyć nasze dwa nowe miejsca, czyli pokój Samorządu Uczniowskiego i KOSTKĘ SMAKU, w której odbywały się zajęcia kulinarne. Uczniowie zachęcali do degustacji ciasta marchewkowego, babeczek z jabłkiem i cynamonem, a także eko-koreczków.


Nasza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczno-Duszpasterska cieszyła się zainteresowaniem szczególnie wśród Rodziców. Zaprezentowano m. in. film „Przyszłość zawodowa KOSTKI i KOSTKA”.

Szeroki wachlarz możliwości uzupełniały m. in. takie miejsca jak sekretariat główny, uczniowski i gabinety naszych Dyrektorów, a także Biuro Rozwoju i Promocji Szkoły, gdzie na naszych gości czekały KOSTKOWE lizaki i krówki. Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć i serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i zaufanie. W galerii znajdziecie obszerną relację zdjęciową. Zapraszamy!

Mamy nadzieję, że spotkamy się z Wami w nowym roku szkolnym!

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Zobacz zdjęcia