„W piątek 18 grudnia 2015r. w naszej szkole odbyło się wielkie święto matematyki, warsztaty matematyczne. Kostka wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Sierpiński Carpet Project”.
Każda szkoła miała za zadanie wykonać swój fragment fraktala, nazwanego „ Dywanem Sierpińskiego”. Przypomnijmy, że mieliśmy dywan o numerze 601 na oficjalnej liście uczestników projektu.
Dywan Sierpińskiego jest to kwadrat, który podzielono na mniejsze kwadraty i wycięto środek. Z mniejszych kwadratów również usunięto środki i podzielono je na jeszcze mniejsze… Czynność jest powtarzana wielokrotnie, aż powstanie figura o zerowym polu.
Warsztaty zaczęły się kilkoma prezentacjami na temat fraktali, a także o Wacławie Sierpińskim i innych znanych matematykach. Potem nasze nauczycielki matematyki (p. mgr Edyta Janda, p. mgr Joanna Baryła i p. mgr Beata Rudnicka- Szyba) podały nam instrukcje i każdy uczeń dostał swój fragment fraktala. Należało go wypełnić zielonymi i fioletowymi naklejkami. Czekała na nas również niespodzianka: zjedliśmy pizzę!
Po posiłku stoliki połączyły swoje prace, a na końcu skleiliśmy wszystkie fragmenty.
Do utworzenia tego dywanu posłużyło nam 8 dywanów 3-ciej iteracji, z których każdy wymagał pracy 8 osób. Łącznie więc w projekcie uczestniczyło 64 uczniów z obecnych klas: 1A, 1B, 1D, 1E, 1F, 2A, 2D, 2F, 3C.

Praca została wysłana do Gliwic, a następnie do Hiszpanii. Tam powstanie olbrzymi dywan o boku 43,74m, którego Kostka stanie się małą częścią.”
Emilia Majewska 3C

„ Przyjemna atmosfera, wszyscy się uśmiechali, duża integracja, pyszna pizza”
Jacek Niemiec 1A

„Gdy skończyliśmy wyklejanie kawałeczka dywanu, każdy miał okazję napisać życzenia lub pozdrowienia z naszego gimnazjum. Wiele osób podało swoje profile z nadzieją na odpowiedź i poznanie nowych osób z innych krajów.
Bardzo mi się podobało, dzięki temu mogliśmy się zintegrować.”
Kaja Kazakiewicz 1A

Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnej edycji projektu za ich pracę i zaangażowanie!!!

Zespół matematyków:

Joanna Baryła, nauczyciel matematyki

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii

Joanna Błachowska, nauczyciel matematyki

Beata Rudnicka- Szyba, nauczyciel matematyki

Anna Błaut, nauczyciel fizyki i matematyki

Ewa Cieśla-Gancarz, nauczyciel matematyki i fizyki

Zobacz zdjęcia

logo-sierpinski-carpet