Za nami już kolejne wydarzenie związane z projektem edukacyjnym, realizowanym we współpracy
z Fundacją The Bridge Margo i Adama Koniuszewski. Uroczysta gala odbyła się 9 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Przybyli na nią licznie uczniowie z krakowskich i podkrakowskich szkół, uniwersytetów i stowarzyszeń, a także  goście honorowi – łącznie ponad 1600 osób. Wydarzenie przygotowano przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa – biura Prezydent Katarzyny Cięciak. Patronowały mu instytucje publiczne i sektor prywatny: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, krakowski Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego, Grupa Oknoplast, Centrum Kongresowe ICE Kraków, firma Concept Music Art i Samsung Electronics Polska. Patronat medialny nad Galą objęła redakcja Bloomberg Businessweek Polska. Należy również podkreślić fakt, że projekt – jako narzędzie edukacyjne – zyskał uznanie Michaela Møllera, Podsekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, Dyrektora Generalnego europejskiej siedziby ONZ-u w Genewie.

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

Jednym z ważniejszych punktów gali była projekcja filmu dokumentalnego „Trashed”, traktującego o globalnych zagrożeniach spowodowanych niewłaściwą segregacją i utylizacją odpadów oraz o ich wpływie na zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby.

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

Uczniowie z uwagą i przejęciem obejrzeli dokument. Po seansie można było usłyszeć dyskusje i głos poruszenia wśród młodzieży. Pokaz filmu miał na celu przybliżyć młodej widowni problematykę gospodarowania odpadami i tragiczne skutki jakie niesie za sobą brak segregacji i niewłaściwa utylizacja. Dla uczniów KOSTKI był przygotowaniem do realizacji projektu praktycznego – instalacji systemu recyclingu i kompostowania. Projekt uruchomiony zostanie w I kwartale 2016 roku. Szkoła wyposażona zostanie w pojemniki do recyclingu i kompostowania. Ponadto na terenie zielonym wokół KOSTKI stworzony zostanie ogród warzywno-kwiatowy, jako integralny element prezentujący zamknięty obieg materii.

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

Miejmy nadzieję, że ”ziarno zostało zasiane” i stanie się punktem wyjścia do dalszej edukacji w tym zakresie oraz owocnej współpracy z Fundacją The Bridge. Zapraszamy od obejrzenia galerii zdjęć ukazujących niepowtarzalną atmosferę inauguracji projektu, której autorką jest Pani Agnieszka Ożga-Woźnica.

dr Magda Czajkowska, nauczyciel biologii

Zobacz zdjęcia

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica