24 października 2015 r. odbyło się spotkanie inaugurujące Międzynarodowy Projekt „Edukacja Oknem na Świat”. Dzięki współpracy nawiązanej z Fundacją
„The Bridge” w tym roku szkolnym w KOSTCE Publicznym Gimnazjum Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Krakowie realizowany będzie projekt edukacyjny dedykowany tematyce zrównoważonego rozwoju społeczeństw. Ma on na celu przybliżyć młodzieży globalną perspektywę zachodzących na świecie zjawisk i stojących przed nami wyzwań: środowiskowych, społecznych i ekonomicznych, z jednoczesnym zrozumieniem ich wpływu na realia polskie. Celem projektu jest integracja całej społeczności szkolnej: młodzieży, pedagogów, dyrekcji oraz rodziców.
Spotkanie z Państwem Margo i Adamem Koniuszewskimi – założycielami Fundacji The Bridge – rozpoczęliśmy na sali gimnastycznej naszego gimnazjum o godz. 9.30. Prelekcja została wygłoszona przez Pana Adama Koniuszewskiego. Następnie ogłoszono wyniki konkursu na „EKOFRASZKĘ”.
I miejsce – klasa 2e
II miejsce – klasa 1c
III miejsce- klasa 2c
Wręczono także nagrody wnikliwym słuchaczom prezentacji pana Adama Koniuszewskiego.

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

Sara Majkowska, uczennica klasy 1 f wykonała na skrzypcach „Pieśń polską” Henryka Wieniawskiego. Po zakończonym recitalu wraz z zaproszonymi gośćmi wyszliśmy do ogrodu, aby posadzić „zwycięskie drzewko” – wiśnię japońską. Rodzice, na których zawsze możemy liczyć, przygotowali pyszne ekologiczne ciasta :), więc po uroczystym sadzeniu drzewka mogliśmy ich wspólnie skosztować. Smaczne były również sałatki przyrządzone przez Kostkę Smaku.

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

Każdy ciekawy obserwator mógł podziwiać naszą wagę – symbol zrównoważonego rozwoju i okno, odzwierciedlające hasło przewodnie Projektu.
Po zakończeniu oficjalnej części spotkania zaproszeni goście wraz z dyrekcją i przedstawicielami grona pedagogicznego mieli okazję podzielić się wrażeniami i przedyskutować ważne kwestie dotyczące Projektu, dalszej współpracy, jak również dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu KOSTKI. Entuzjazm i aprobata uczestników wydarzenia napawają optymizmem i stanowią motywację w perspektywie kolejnych działań.
Cieszy nas fakt, iż udało nam się dynamicznie rozpocząć projekt i wdrożyć go w realia KOSTKI, od dziś EKO KOSTKI 🙂

Aneta Pietrzyk,
nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

W sobotni, październikowy poranek, Szkoła zapełniła się uczniami. Przybyli również znamienici goście, nauczyciele, rodzice i przyjaciele KOSTKI. To wszystko
z powodu inauguracji projektu edukacyjnego, do którego przystąpiliśmy dzięki współpracy z Margo i Adamem Koniuszewskimi i ich fundacją „The Bridge”. Celem projektu jest przede wszystkim popularyzacja wśród młodzieży idei zrównoważonego rozwoju społeczeństw i promowanie postaw przyjaznych środowisku. To ważny dzień dla całej szkolnej społeczności. Hasło projektu „Edukacja Oknem na Świat” będzie nam towarzyszyć przez cały rok i miejmy nadzieję, że zapoczątkuje zmiany – najpierw w nas samych, a potem w naszym otoczeniu. W gronie partnerów projektu są liczące się na scenie międzynarodowej firmy i instytucje. Partnerstwo strategiczne objęła Grupa Oknoplast, producent energooszczędnych okien. Partnerem naukowym jest Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – dynamicznie prosperująca uczelnia, realizującą międzynarodowe projekty badawcze o dużej wszechstronności. Partnerem technologicznym firma Concept Music Art, specjalizująca się w obsłudze wydarzeń konferencyjno medialnych w Polsce i w Europie.
Magdalena Czajkowska – koordynator projektu

fot. Agnieszka Ożga-Woźnica

A oto wydarzenie widziane oczami uczniów.
24.10.2015 mieliśmy przyjemność wysłuchać w naszej szkole prelekcji Margo i Adama Koniuszewskich, założycieli Fundacji The Bridge. Dzięki współpracy nawiązanej
z Fundacją w tym roku szkolnym w KOSTCE realizowany będzie projekt edukacyjny dedykowany tematyce zrównoważonego rozwoju społeczeństw. Koncepcja ta ma być receptą na stabilność gospodarki i zapewnienie kolejnym pokoleniom godnego życia.
Z interesującej prezentacji dowiedzieliśmy się, co to jest świadomość ekologiczna, czym są największe zagrożenia naturalne, jakie są sposoby na poprawę jakości naszego życia. Uświadomiono nam jak wielkim problemem globalnym jest zanieczyszczenie środowiska i brak wody, jak pozyskiwać alternatywne źródła energii, jak dbać o Matkę Ziemię. Zobaczyliśmy, że sprawa malowania trawy na zielono staje się w Ameryce faktem. Uzmysłowiliśmy sobie, że na każdym z nas ciąży odpowiedzialność, by przekazać kolejnym pokoleniom czyste środowisko. Ambasadorką akcji jest Małgorzata Kożuchowska.
W drugiej części spotkania zostały rozlosowane nagrody dla najbardziej uważnych słuchaczy prelekcji: ONZ-owskie czapki, piękne praktyczne torby ekologiczne do segregacji odpadów oraz karafki na wodę prosto z Genewy. Rozstrzygnięty został również konkurs na najlepszą fraszkę ekologiczną. Główną nagrodą było pierwsze KOSTKOWE DRZEWO, które miała przyjemność zasadzić klasa 2 E. Na koniec mogliśmy podzielić się wrażeniami przy pysznych ekologicznych ciastach i sałatkach przygotowanych przez Radę Rodziców.
Uczniowie Kostki wspierajcie inicjatywę Fundacji The Bridge, żebyśmy za parę lat mogli się nadal cieszyć prawdziwie zieloną trawą i czystą wodą.
Świat jest w naszych rękach!

Olga Kozioł kl. 1F /Nagroda za relację z wydarzenia/

dr Magda Czajkowska, nauczyciel biologii

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Agnieszka Korczak, koordynator KOSTKA MAGIS

Zobacz zdjęcia

 fot. Agnieszka Ożga-Woźnica