W miniony weekend (2-4.10.2015) sześcioro uczniów KOSTKI uczestniczyło w X Rajdzie Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjra Józefa Kurasia „Ognia” w Gorcach. W ciągu trzech dni uczestnicy rajdu mieli okazję wcielić się w rolę partyzantów działających na terenie Gorców i Podhala. Sam rajd miał charakter rajdu pieszego dlatego każdy z uczestników w ciągu trzech dni pokonał ponad 40 km. W trakcie wykonywanych na posterunkach zadań uczestnicy rajdu mogli: poznać dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939 – 1955, dotrzeć do miejsc, obiektów – świadków historii, poznać warunki życia, do jakich byli zmuszeni przebywający w gorczańskich lasach partyzanci ale przede wszystkim mogli spotkać się z kombatantami formacji partyzanckich.

Naszą bazą noclegową stanowiło Schronisko PTTK na Turbaczu. W samym rajdzie uczestniczyło 17 patroli. Łączna liczba uczestników wyniosła 170 osób. Nasz zespół w rywalizacji nie stanął na podium ale za swoje zaangażowanie otrzymaliśmy wyróżnienie.

To była niesamowita lekcja historii z geografią w tle.

Teraz chciałbym oddać głos dowódcy patrolu „SEM” Sebastianowi Tatko.

W dniach 2 -€“ 4 października uczniowie KOSTKI uczestniczyli w X Rajdzie szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Kurasia „Ognia” w Gorcach. Rajd został zorganizowany dla uczczenia rocznicy setnych urodzin jednego z najbardziej znanych partyzantów Podhala.

                Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów: Magdalena i Zuzanna Bąk, Sebastian Tatko, Sebastian Salwowski, Karol i Kordian Jania. Naszymi opiekunami byli pan Szymon Tarkowski oraz Pan Tomasz Tatko.

                Honorowym patronem naszego patrolu był jezuita – ks. Władysław Gurgacz PS. „SEM”. Ojciec Gurgacz był kapłanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.  Prowadził on opiekę duszpasterską nad młodymi ludźmi z Nowego Sącza i okolic, którzy tworzyli oddziały partyzanckie na terenie Beskidu Sądeckiego.

                Rajd miał na celu przede wszystkim przedstawienie realiów i sylwetek bohaterów z tamtych lat. Poprzez chodzenie po szlakach, które niegdyś przemierzali niezłomni i ogromnemu zaangażowaniu grup rekonstrukcyjnych mogliśmy wręcz dotknąć historii. W trakcie rajdu docieraliśmy do różnych punktów kontrolnych, na których jak mieliśmy szczęście spotykaliśmy polskie oddziały partyzanckie a jak mieliśmy go mniej to konfrontowaliśmy się z oddziałami Sowieckimi wspieranymi przez Milicję Obywatelską. Oddziały te często niewybrednymi metodami próbowały wyciągnąć od nas informację na temat  ukrywających się leśnych.

                Rajd zakończyliśmy Mszą świętą na polanie Rusnakowej. W trakcie której modliliśmy się za tych wszystkich, którzy w walce z okupantem ponieśli najwyższą ofiarę.

                Wszyscy zakończyliśmy rajd z uśmiechami na twarzach a co ważne staliśmy się bogatsi o solidną dawkę wiedzy historycznej na temat Żołnierzy Niezłomnych Podhala.

„Chwała Poległym”

Sebastian Tatko IIIB

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

Zobacz zdjęcia