Noc była wyjątkowa, jedyna w roku, kiedy wszystkie instytucje naukowe otwarły swoje podwoje dla spragnionych wiedzy i tajemnic. Kolejna odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców miała miejsce 25 września 2015r. Próżno szukać lepszej okazji, aby móc przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. W tym jednym dniu w roku badacze byli tylko do naszej dyspozycji, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania. Bez wyjątku!
Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć uczniów KOSTKI. Z bogatej oferty krakowskich uczelni i instytutów naukowych wybraliśmy Wydział Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (III Kampus). Wykład z pokazami eksperymentów fizycznych prowadził dr Marek Gołąb – wielki popularyzator fizyki. Zademonstrował, w jaki sposób powiększyć ciastko Napoleonkę (by podzielić się nią z kolegami łasuchami) oraz jak w małym pojemniku z ciekłym azotem schować wiele napompowanych balonów. Poznaliśmy domowy sposób na skonstruowanie rakiety i nieskomplikowany kształt skomplikowanej w nazwie brachistochrony – krzywej najszybszego spadku. “Zrozumieć niepojęte” pomagali nam studenci fizyki UJ. Dyskretnie i bez nadymania, prosto i cierpliwie tłumaczyli dlaczego rodzynki tańczą w wodzie gazowanej, zaś ogórek świeci pod wysokim napięciem, jak rozpoznać jajko surowe od gotowanego, jak zbudować silniczek i własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D. Mistrzyniami cierpliwości i wytrwałości okazały się dziewczęta z klasy 2b, które zbudowały most z listewek bez użycia lin czy kleju. Poznaliśmy interfejs pozwalający na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a komputerem i mieliśmy możliwość sterowania nim za pomocą myśli.
Kolejna Noc Naukowców już za rok. Znów będziemy zgłębiać tajemnice otaczającego świata, przed nami jeszcze tak wiele do odkrycia!