Noc była wyjątkowa, jedyna w roku, kiedy wszystkie instytucje naukowe otwarły swoje podwoje dla spragnionych wiedzy i tajemnic. Kolejna odsłona Małopolskiej Nocy Naukowców miała miejsce 25 września 2015r. Próżno szukać lepszej okazji, aby móc przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska, aby móc zapytać ich o to, o co zapytać na co dzień nie sposób. W tym jednym dniu w roku badacze byli tylko do naszej dyspozycji, odpowiadając na dziwne i jeszcze dziwniejsze pytania. Bez wyjątku!


Na tym wydarzeniu nie mogło zabraknąć uczniów KOSTKI. Z bogatej oferty krakowskich uczelni i instytutów naukowych wybraliśmy Wydział Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego (III Kampus). Wykład z pokazami eksperymentów fizycznych prowadził dr Marek Gołąb – wielki popularyzator fizyki. Zademonstrował, w jaki sposób powiększyć ciastko Napoleonkę (by podzielić się nią z kolegami łasuchami) oraz jak w małym pojemniku z ciekłym azotem schować wiele napompowanych balonów. Poznaliśmy domowy sposób na skonstruowanie rakiety i nieskomplikowany kształt skomplikowanej w nazwie brachistochrony – krzywej najszybszego spadku. “Zrozumieć niepojęte” pomagali nam studenci fizyki UJ. Dyskretnie i bez nadymania, prosto i cierpliwie tłumaczyli dlaczego rodzynki tańczą w wodzie gazowanej, zaś ogórek świeci pod wysokim napięciem, jak rozpoznać jajko surowe od gotowanego, jak zbudować silniczek i własnoręcznie zrobić zdjęcie 3D. Mistrzyniami cierpliwości i wytrwałości okazały się dziewczęta z klasy 2b, które zbudowały most z listewek bez użycia lin czy kleju. Poznaliśmy interfejs pozwalający na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a komputerem i mieliśmy możliwość sterowania nim za pomocą myśli.
Kolejna Noc Naukowców już za rok. Znów będziemy zgłębiać tajemnice otaczającego świata, przed nami jeszcze tak wiele do odkrycia!

Anna Błaut, nauczyciel fizyki

Ewa Cieśla-Gancarz, nauczyciel matematyki i fizyki

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

Zobacz zdjęcia