W dniach 12,13,14 czerwca w Mszanie Górnej i okoliach odbyła się kolejna edycja Rajdu Szlakami Żółnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W tym roku naszą szkołę reprezentowało dziewięciu uczniów. Byli to: Bartek Płonka, Patryk Pociejuk, Sebastian Tatko, Sebastian Salwowski, Łukasz Kollbek, Karol i Kordian Jania oraz Dawid i Jakub Wrześniak.

Do głównych celów rajdu należały:

Poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939-€“1945 na terenie Beskidu Wyspowego, Gorców i sąsiednich pasm górskich, dotarcie do miejsc i obiektów – świadków historii, prezentacja żywej historii -€“ inscenizacji, rekonstrukcji wydarzeń w terenie, a także spotkanie z kombatantami formacji partyzanckich na szlaku rajdu.

Rajd miał charakter rajdu pieszego a uczestnicy w ciągu dwóch dni uczniowie przeszli ponad 38 km.

Na dziesięć startujących patroli nasz zespół zajął bardzo dobre szóste miejsce.

Gratuluję uczestnikom

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii

Zobacz zdjęcia

W dniach 12-14 czerwca kilkoro uczniów z naszej szkoły razem z opiekunem Panem Szymonem Tarkowskim wybrało się już po raz drugi na VI Rajd Szlakami Żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Mieliśmy możliwość przemierzać szlaki Beskidu Wyspowego poznając historię działalności oddziałów partyzanckich Armii Krajowej w latach 1943-1945r. w rejonie Mszany Górnej. Na trasie rajdu na różnych punktach z zadaniami mogliśmy spotkać: harcerzy i rekonstruktorów odtwarzających postacie sprzed 70 lat. W czasie rajdu mieszkaliśmy w Zespole Placówek Oświatowych w Mszanie Górnej. W sobotę wieczorem mieliśmy możliwość porozmawiać ze świadkiem historii Por. Tadeuszem Dębskim, żołnierzem Oddziału Partyzanckiego „Opór”. Każdego dnia mogliśmy liczyć na ciepłe śniadanie i kolację. W tym roku nasz odział partyzancki „Przyjaciel” przyjął nazwę od pseudonimu zastępcy dowódcy 1 batalionu 1PSP AKPor. Feliksa Perekładowskiego.

Moim zdaniem tego typu rajdy są lepszą lekcją historii niż taka w sali ponieważ możemy dowiedzieć się różnych ciekawostek od rekonstruktorów a także spędzić miło czas w towarzystwie natury.

Bartłomiej Płonka