Dobrze wiemy, że „Zemsta” Aleksandra hrabiego Fredry to mistrzowska komedia bawiąca pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego zaścianka i komicznymi tekstami. To także najbardziej rozpoznawalny, nieprzemijający model sąsiedzkiej niesnaski i ślepego zacietrzewienia.

30 marca 2015 roku, uczniowie klas II mieli przyjemność gościć w Rotundzie, gdzie Teatr Cracovia wystawił sztukę Aleksandra hrabiego Fredry pt. „Zemsta”. Reżyserem przedstawienia jest pani Anna Kasprzyk, która wraz z panem Piotrem Plesnerem, stworzyła również scenografię. W sztuce wystąpili znani aktorzy krakowskich teatrów: Edward Wnuk (Cześnik), Zbigniew Samogranicki (Rejent), Ewa Breguła (Klara), Grzegorz Juras (Papkin), Marcin Wójtowicz (Wacław) oraz Dorota Bochenek (Podstolina).

Akcja sztuki oparta była na intrydze Rejenta i Cześnika, którzy dążąc do zemsty, przeciw sobie spiskowali. To z pewnością postaci kontrastowe niczym „ogień i woda”, ubrane w przekonujące i interesujące stroje epokowe. Widoczna w nich była dbałość o detale, które opisał w komedii Fredro. Szlachta tu przedstawiona ubrana była zgodnie z trendami pierwszej połowy XIX wieku.

Aktorzy swoją grą starali się wiernie oddać uczucia i emocje bohaterów, w których role się wcielili. Naszą uwagę zwrócili: p. Breguła, p. Wnuk oraz p. Juras, którzy niewątpliwie dali popis kunsztu aktorskiego, udowadniając swój profesjonalizm. Doskonale wykorzystali ruch sceniczny, gesty, mimikę, by podkreślić charakterność  usposobienia swoich bohaterów.

Każdy, kto uczestniczył w przedstawieniu, mógł odświeżyć i utrwalić sobie treść lektury. Ukazane w sztuce sytuacje, zachęciły nas do refleksji i przemyśleń nad wartościami towarzyszącymi nam na co dzień. Warto zatem zapamiętać, że to „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”.

Agnieszka Szefer – Walas, nauczyciel języka polskiego

 Zobacz zdjęcia