25 marca 2015r. wszystkie klasy trzecie odwiedziły Muzeum Auschwitz. Było to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Doświadczyliśmy żywej lekcji historii, lekcji współczucia, próby przebaczenia…

Edukacja w miejscu pamięci nabrała wyjątkowego wymiaru. Przyswajanie informacji, odkrywanie prawdy w jej autentycznej przestrzeni pozwoliło na głębsze przeżywanie. Kostkowicze już od pierwszej chwili rozumieli, iż każde miejsce, obiekt czy przedmiot związany jest z indywidualną historią, tragedią, cierpieniem.

Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Przepiękną postawą uczcili ofiary Holocaustu oraz dali świadectwo dojrzałości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz galerii.

Zobacz zdjęcia
Katarzyna Kowalczyk, nauczyciel języka polskiego,opiekun SU

O. Jakub Śpiewak SJ – katecheta oraz opiekun SU

Joanna Ilnicka, nauczyciel wychowania fizycznego

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii


Przez zakamarki, uliczki i labirynty wiedzie prosta droga. Można ją pokonać pociągiem, wagonem bydlęcym, albo samochodem. Podróż kończy się przed zwykłą bramą wjazdową. Tam, po oddaniu bagażów, następuje segregacja. A później… rozpoczynają się dwie inne drogi: ta dla kobiet, dzieci oraz osób starszych i słabszych wiedzie do łaźni, dla bardziej wytrwalszych jest bardziej kręta. Jest też tutaj miejsce dla tych bardziej nieposłusznych – to więzienie (często polityczne).

Wydawać by się mogło, że wszystko jest uporządkowane – jak w ucywilizowanym miejscu na świecie w trakcie walk na froncie.

Strach i dreszcze pojawiają się kiedy zaobserwować można otoczenie w jakim ta prosta kompilacja miała miejsce:  ogromny mur ogrodzony podwójnym drutem kolczastym (pod napięciem), długie uliczki, a między nimi bloki, w których mieszkali ludzie, cele i w końcu ściana, gdzie wykonywano wyroki. Na kim? Na niewinnych ludziach, którzy tak jak każdy z nas, prowadzili spokojne i bezpieczne życie.

Dzisiaj stojąc przed tą samą bramą wjazdową o nazwie „Arbeit macht frei” chcę oddać hołd, każdemu kto 70 lat temu był tutaj więziony i katowany, często niesłusznie.

Wizytę tutaj, w KL Auschwitz-Birkenau – miejscu zagłady setek tysięcy osób trudno jest opisać słowami na papierze. Egzekucje, kary chłosty, śmierć, pseudo eksperymenty są nadzwyczaj nieludzkie i niemożliwe do zrozumienia. Dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los?” Na to pytanie trudno jest też postawić odpowiedź. Wizyta w Auschwitz jest niezwykle wstrząsająca i skłaniająca do ogromnej zadumy. Odwiedzić to miejsce powinien niewątpliwie każdy, aby docenić pokój i wolność, w jakiej przyszło nam żyć.

Wiktoria Sikorska, kl. IIIc.