W dniu 12 marca br. w KOSTCE Publicznym Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki odbył się po raz trzeci Dzień Otwarty pod hasłem: „OTWARTA KOSTKA”. Tego dnia w godzinach 15:00 – 19:00 gościliśmy w naszej szkole 556 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych, rodzice i dziadkowie. Goście mogli zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną, bazą dydaktyczną, osiągnięciami naszych uczniów, organizowanymi uroczystościami szkolnymi a także uzyskać informacje dotyczące zasad rekrutacji.
Przybyłych gości witał Dyrektor o. Paweł Brożyniak SJ i Wicedyrektor Pan Józef Rostworowski. Tradycją w naszej szkole jest to, że rolę gospodarzy pełnią w tym dniu uczniowie, którzy oprowadzają swoich przyszłych kolegów po zakamarkach szkoły. Na gości czekały liczne atrakcje i niespodzianki.


W sali historycznej zaprezentowana została wystawa pt. „Świat ciągle się zmienia. Nie ma nic tak pewnego jak zmiana” na temat wynalazków, które zmieniły cywilizację. W Sali informatycznej uczniowie KOSTKI przygotowali pokaz programu e-klasa oraz strony – www.kostka.edu.pl. Pasjonaci fizyki mieli okazję wziąć udział w projekcie gimnazjalnym „Ciekawa fizyka”. W sali polonistycznej szóstoklasiści zobaczyli „Ojczyzny polszczyzny różne odsłony”: dziennikarską, literacką, językową. W sali języka angielskiego i niemieckiego odbył się pokaz oprogramowania tablicy interaktywnej, następnie dzieci wraz z rodzicami mieli okazję do wykonywania ćwiczeń interaktywnych indywidualnie lub w parach. Dodatkowo, w sali języka niemieckiego, wyświetlane były filmy niemieckojęzyczne. Uczniowie pokazali jak pracują na lekcji ze słuchawkami. Kolejnym miejscem była pracownia geograficzna, która zachęcała do obejrzenia prezentacji modelu biegu rzeki wykonanego przez uczennicę Julię Miętkę z klasy 1 B, a także zdjęć z rajdu szlakiem I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach. Do pracowni matematycznej zapraszali uczniowie przebrani w stroje matematyków greckich. A tam na gości czekały atrakcje takie jak: gry i zabawy matematyczne, zagadki, quizy, łamigłówki matematyczne, gry planszowe, szachy, układanki przestrzenne, ciekawostki matematyczne, prezentacja multimedialna wyświetlana na tablicy interaktywnej pt. „złudzenia optyczne”.

W Sali muzycznej chór propagował ideę „Śpiewać każdy może…” natomiast w pracowni biologicznej można było obejrzeć prezentację dotyczącą spożywania warzyw i owoców, a także świat pod mikroskopem. Na gości czekał straganik ze zdrową żywnością, który oferował świeżo wyciskane soki.W nowo wyposażonej pracowni chemicznej uczniowie prezentowali projekt „Co potrafi młody chemik?” W sali plastycznej miały miejsce warsztaty artystyczne m.in. malowanie na płótnie, malarstwo sztalugowe w technice akryli, japońskie techniki zdobienia papieru i materiałów, pastele suche. W holu swoje stanowisko mieli również rodzice, którzy chętnie odpowiadali na pytania gości. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczno – Duszpasterska (tzw. Zespół PPD) cieszyła się zainteresowaniem zarówno wśród rodziców, jak i szóstoklasistów, którzy chętnie brali udział w zabawach psychopedagogicznych. W dużej sali gimnastycznej zorganizowano prezentację sprzętu sportowego, zaprezentowano również film z zajęć wychowania fizycznego. KOSTKA-MAGIS zaprosiła nas na warsztaty plastyczne z techniki decoupage, polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię, np. drewno, kompozycji wyciętych z papieru lub papierowej serwetki i pokryciu jej wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopiła się całkowicie i nie była wyczuwalna przy dotknięciu.

Szeroki wachlarz możliwości uzupełniały m. in. ekspozycja działań i dokonań Samorządu Uczniowskiego, a także krótka wędrówka po szkolnej bibliotece, sekretariatach: głównym, uczniowskim i gabinetach naszych Dyrektorów. Atrakcyjnie prezentowały się materiały multimedialne, a także liczne ekspozycje obrazujące bogate życie szkoły. W sali KOSTKI-SMAKU na strudzonych gości czekały pyszne koreczki i kanapki. Ostatnim miejscem na mapie KOSTKI była Złota Księga Wpisów, gdzie można było podzielić się swoimi wrażeniami.
Dzień Otwarty był okazją do spotkania się z Dyrekcją, nauczycielami, uczniami, do pokazania panującego w szkole klimatu. Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć i serdecznie dziękujemy za zainteresowanie KOSTKĄ.
Mamy nadzieję, iż z wieloma z przybyłych spotkamy się w nowym roku szkolnym, zatem Drodzy Szóstoklasiści…do zobaczenia!!!!

Aneta Pietrzyk, bibliotekarz szkoły i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

 Zobacz zdjęcia