W sobotę 31 stycznia br., uczniowie naszej szkoły w dość licznej grupie już po raz kolejny w ramach koła historycznego mieli okazję zapoznać się z dziejami Krakowa i Polski. Tym razem okazja była wyjątkowa.  27 stycznia 2015 r. minęła 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.  Uczniowie KOSTKI uczcili to wydarzenie wycieczką do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, mieszczącej się przy ul. Lipowej 4. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy wystawę zatytułowaną „Kraków – czas wojny 1939-1945”.

„Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat. Wojenną historię Deutsche Emailwarenfabrik – DEF – i postać jej właściciela Oskara Schindlera przypomniał w 1993 roku film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Do dziś jest to miejsce odwiedzane przez turystów ze wszystkich krajów świata, pragnących osobiście znaleźć się tam, gdzie Oskar Schindler uratował ponad tysiąc osób. Jego postać oraz historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów są przedstawione na wystawie jako część skomplikowanej wojennej historii miasta” (za: http://www.mhk.pl/wystawy/krakow-czas-okupacji-1939-1945).

Dzięki wystawie „Kraków – czas wojny 1939-1945” uczniowie mogli poznać historię Krakowa w okresie drugiej wojny światowej. Tragedię wojenną pozwoliły lepiej zrozumieć filmy dokumentalne, fotografie, relacje świadków, dokumenty osobiste i prezentacje multimedialne. Duże wrażenie na uczniach wywarł gabinet Schindlera, w którym znajduje się „arka ocalonych”, stworzona z tysięcy garnków, a także autentyczny fotoplastykon. Natomiast furorę zrobiły stemplownice, za pomocą których można odbić pieczęcie związane z momentami kluczowymi dla historii Krakowa.

Dorota Muller, nauczyciel historii

Karolina Sajduk, nauczyciel historii

Łukasz Miłek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie

 Zobacz zdjęcia