Patriotyzm to postawa, którą musimy kształtować poprzez naukę historii, pamięć
i udział w takich spotkaniach jak to, które odbyło się w naszej szkole 13 listopada 2014 r.

„Narody, tracąc pamięć, tracą życie”.

Te właśnie słowa były mottem przewodnim wieczoru patriotycznego. Obchody Święta Odzyskania Niepodległości zgromadziły nas wokół tematu Ojczyzny, Narodu, tradycji, tożsamości i historii. W ten czwartkowy wieczór gościliśmy w naszej szkole Pana Tadeusza Trzmiela – Wiceprezydenta Miasta Krakowa, Panią Grażynę Fijałkowską – Radną Miasta Krakowa oraz Dzielnicy XII, ks. Zbigniewa Bielasa z Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie, Pana Radosława Gruszkę – Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce, Pana Rafała Perłowskiego – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce, Pana Mariusza Cupiała z Małopolskiego Centrum Edukacji MEC, naszych darczyńców, nauczycieli i mieszkańców osiedla Na Kozłówce. Podczas wieczoru goście mogli wysłuchać kilku wierszy i piosenek w wykonaniu naszych uczniów. Przywołaliśmy również obrazy z historii, z historii życia zwykłych i niezwykłych ludzi. Wspólnie ze szkolnym chórem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, które powstawały na przestrzeni naszych dziejów. Na scenie wystąpiła dziewięcioletnia Zosia, siostra jednej z naszych uczennic. Przyszła spotkać się z uczestnikami tamtych wydarzeń. Chciała zapytać, czy się bali, do kogo tęsknili, czy umieli wybierać między szczęściem rodzinnym a dobrem kraju? Mamy nadzieję, że udało nam się Zosi to wszystko wytłumaczyć.

11 listopada to dzień myśli o Polsce; wciąż gorących, aktualnych, żywych. Cyprian Kamil Norwid pisał niegdyś, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Polska przeszłość to nie zbiór rekwizytów minionego czasu, przechowywanych i chronionych za szybami muzealnych gablot. Ta przeszłość wciąż stawia pytania, potrafi wstrząsnąć wrażliwymi sumieniami. Bywa, że jest niewygodna. Jakże często próbowano ją przysypać pyłem zapomnienia, zepchnąć na margines. O narodowotwórczej roli przeszłości mówił przed laty kardynał Stefan Wyszyński: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”.

Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym gościom!
Dziękujemy również Panu Mariuszowi Cupiałowi z Małopolskiego Centrum Edukacji MEC za Śpiewniki Pieśni Patriotycznych.
To było pierwsze Patriotyczne Spotkanie z udziałem mieszkańców naszego osiedla i mamy nadzieję, że nie ostatnie 😉
Wszystkim uczniom zaangażowanym w przygotowanie spotkania składamy serdeczne podziękowania;) Zosiu – Tobie również 😉
Jesteście świetni i zawsze można na Was liczyć!

Dyrekcja Szkoły i Organizatorzy

Zobaczcie, jak fantastyczny nastrój panował podczas Patriotycznego Śpiewania 😉

Aneta Pietrzyk, bibliotekarz szkoły i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Agnieszka Korczak, koordynator KOSTKA MAGIS

Aldona Skoczek, nauczyciel muzyki

Zobacz zdjęcia