6- €“8.06.2014 r. Słopnice – €“Beskid Wyspowy

W dniach 6-€“8 czerwca 2014 r. odbyła się V edycja rajdu edukacyjnego „Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK”. Głównymi organizatorami rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „1. Pułk Strzelców Podhalańskich AK” oraz Gmina Słopnice.

Rajd był adresowany przede wszystkim do młodzieży szkolnej, ale mogą w nim wziąć udział także zainteresowani najnowszą historią Małopolski uczestnicy indywidualni, którzy zostaną podzieleni na samodzielne patrole wykonujące wyznaczone przez organizatorów zadania.

Tegoroczna edycja rajdu odbyła się w Beskidzie Wyspowym, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Limanowa oraz odtwarzane były na potrzeby akcji „Burza” I batalion 1. psp AK pod dowództwem por. Jana Wojciecha Lipczewskiego „Andrzeja” oraz II batalion 1. psp AK pod dowództwem kpt. Juliana Krzewickiego „Filipa”. Pomimo że większość zadań rajdowych była związana właśnie z okresem 1939-€“1945, uczestnicy poznali także historię regionu limanowskiego, mieli również okazję spotkać się ze świadkami historii -€“ uczestnikami walk o niepodległość Polski, żołnierzami podziemia i ich współpracownikami.

Pierwszego dnia rajdu, w piątek 6 czerwca, odbyło się przejście ze Słopnic Górnych przez Cichoń na Przełęcz Słopnicką, a następnie powrót do bazy rajdu w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Słopnicach Górnych. W sobotę uczestnicy rajdu wykonywali swoje zadania w masywie Mogielicy -€“ w rejonie Słopnic Górnych, Bukowego Wierchu i Dzielca. W niedzielę, 8 czerwca, miało miejsce zakończenie i podsumowanie rajdu oraz wręczeniem nagród dla najlepszych patroli oraz uroczysta Msza Św. w intencji żołnierzy i współpracowników AK.

Naszą szkołę reprezentował patrol ps. „Borowy” w skład którego wchodzili: Bartłomiej Płonka (dowódca oddziału), Patryk Pociejuk (zastępca dowódcy oddziału), Łukasz Kolbek, Sebastian Tatko, Dawid Wrześniak, Jakub Wrześniak, Karol Jania, Kordian Jania. W ostatecznej klasyfikacji rajdu patrol uplasował się tuż za podium – IV miejsce. W rywalizacji brało udział sześć patrolów. Uważam debiut naszej drużyny za bardzo udany.

  Zobacz zdjęcia

Szymon Tarkowski, nauczyciel geografii