W dniu 4 marca br. w KOSTCE Publicznym Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki odbył się po raz drugi Dzień Otwarty pod hasłem: „OTWARTA KOSTKA”. Tego dnia gościliśmy w naszej szkole ponad 500 osób. W godzinach 900 1300  odwiedziły nas grupy z klas szóstych szkół podstawowych, natomiast w godzinach 16001900 Rodzice wraz z dziećmi. W trakcie Dnia Otwartego odwiedzający nas Goście mogli zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną i bazą dydaktyczną oraz porozmawiać z nauczycielami i uczniami KOSTKI, a także uzyskać informacje dotyczące zasad rekrutacji.

Przybyłych gości witał Dyrektor o. Paweł Brożyniak SJ i Wicedyrektor Pan Józef Rostworowski. Następnie rolę gospodarzy przejęli uczniowie, którzy oprowadzali swoich przyszłych kolegów po wszystkich zakamarkach szkoły. Uczniowie gimnazjum pod opieką nauczycieli przygotowali liczne atrakcje i niespodzianki, doświadczenia, pokazy chemiczne i fizyczne, ćwiczenia matematyczno – zręcznościowe i wiele innych.

Szóstoklasiści  mogli sprawdzić się w quizach, zagadkach i grach edukacyjnych z historii  i geografii. Zaprezentowali również  swoje umiejętności  posługiwania się językami obcymi. Na gości odwiedzających naszą szkołę czekały niezapomniane wrażenia. W sali informatycznej odbył się pokaz programów na wybranych stanowiskach komputerowych, prezentacja strony internetowej Naszej Szkoły – www.kostka.edu.pl i zabawa w „znajdź usterkę”. W pracowni fizycznej można było obejrzeć doświadczenia przygotowane i prezentowane przez uczniów. W sali języka polskiego uczniowie zaprezentowali gazetkę szkolną „Kostka-Magazyn” i opowiedzieli o profesjonalnych warsztatach dziennikarskich, wizycie w Sejmie i Polskiej Agencji Prasowej.

W salach językowych pracowano z podręcznikiem interaktywnym indywidualnie i w parach, a także odbyła się projekcja filmu, dodatkowo opowiedziano o ciekawostkach z historii kultury Anglii, Niemiec czy Hiszpanii.  Jeśli ktoś chciał poznać historię na przestrzeni wieków, bądź wziąć udział w historycznych grach planszowych i pokazie numizmatycznym to zapraszaliśmy do sali historycznej. Natomiast pracownia geograficzna zachęcała do obejrzenia filmu „KOSTKA Zawoi się nie boi” i kolekcji monet.
W pracowni matematycznej wykonywano tangramowe serce, mozaikę matematyczną, kalambury, zabawę „w jasnowidza”, rozwiązywano sudoku, układano puzzle oraz prezentowano poczet wybitnych matematyków. W pracowni biologiczno-chemicznej przedstawiono  projekt:  Jeść czy nie jeść? – dylematy związane z GMO. Dieta i jej rodzaje. Jak powinien się odżywiać współczesny nastolatek? Świat pod mikroskopem. Uczniowie wykonywali również doświadczenia chemiczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze względu na „wystrzałowe” efekty specjalne.

W sali 109 można było poćwiczyć umysł biorąc udział w licznych quizach i łamigłówkach pod hasłem POZNAJ SWOJE MOŻLIWOŚCI. W holu swoje stanowisko miał 4 Podgórski Szczep ZHP „CZWARTACY”. Drużyna harcerzy opowiedziała o swoich działaniach, o tym jak każdy członek szczepu poznaje historię Związku Harcerstwa Polskiego, jego strukturę i wyjątkowe postacie. Nasza Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczno-Duszpasterska cieszyła się zainteresowaniem szczególnie wśród Rodziców. W drugiej pracowni polonistycznej odbyły się zabawy językowe pod hasłem „Z frazeologią za pan brat”. W małej sali gimnastycznej zorganizowano warsztaty artystyczne m.in. malowanie na płótnie, na szkle, odbijanie linorytu czy lepienie z modeliny. Powstało naprawdę wiele cudownych prac. Opiekunowie dużej sali gimnastycznej przygotowali szereg zajęć z różnych dyscyplin sportowych. Również i nasza Rada Rodziców stanęła na wysokości zadania i pod hasłem: RODZICE UCZNIÓW KOSTKI RODZICOM KANDYDATÓW zachęcała do degustacji licznych słodkości i chętnie odpowiadała na pytania Gości. Szeroki wachlarz możliwości uzupełniały m. in. ekspozycja działań i dokonań Samorządu Uczniowskiego, osiągnięcia uczniów w ramach KOSTKI-MAGIS, a także krótka wędrówka po szkolnej bibliotece, sekretariacie głównym, uczniowskim i gabinetach naszych Dyrektorów. Atrakcyjnie prezentowały się materiały multimedialne i liczne ekspozycje obrazujące bogate życie szkoły. Po wyczerpujących wędrówkach szkolnymi korytarzami można było odpocząć w stołówce „U STASIA” , gdzie na strudzonych gości czekały pyszne koreczki i kanapki. Na koniec można było podzielić się wrażeniami i opisać je w Złotej Księdze Wpisów.

Dzień Otwarty był okazją do spotkania się z Dyrekcją, nauczycielami, pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i szacunku dla każdego człowieka.

Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć i serdecznie dziękujemy za zainteresowanie
i zaufanie, a nauczycielom i uczniom za ogromną pomoc.

Mamy nadzieję, iż z wieloma z przybyłych spotkamy się w nowym roku szkolnym, zatem Drodzy Szóstoklasiści…widzimy się po wakacjach!!!!

Aneta Pietrzyk, bibliotekarz szkoły i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Łukasz Miłek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie

 

Dzień Otwarty w KOSTCE był podzielony na dwie części dla grup zorganizowanych i niezorganizowanych. Obydwie części były udane, co możemy wywnioskować w licznych pozytywnych zapiskach w naszej złotej księdze. W każdej sali czekały ciekawe zajęcia i doświadczenia. Dlatego dla każdego był jakiś ciekawy aspekt i nikt nie miał prawa nudzić się u nas. Mamy nadzieję że na Dniu Otwartym się nie skończy i spotkamy się we wrześniu.

Stanisław Lorys II a

Dzień Otwarty KOSTKI był okazją do pokazania naszej szkoły młodszym kolegom. Cieszymy się, że mogłyśmy uczestniczyć  w tym dniu i zachęcić innych, aby dołączyli się do grona KOSTKI. Wydaje nam się, że ten dzień odzwierciedlił klimat naszej szkoły  i mamy nadzieję, że wszystkim się on spodobał.

 Ania Mazurek IIIa
Iwona Małysa III a

 

Zobacz zdjęcia