W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych” w Krakowie, Nasza KOSTKA włączyła się w patriotyczne uroczystości. Delegacja szkoły w dniu 1 marca br., w godzinach wieczornych wzięła udział w uroczystej Mszy św., celebrowanej przez o. Jarosława Naliwajko SJ, która odbyła się w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ojców Jezuitów w Krakowie. Skład delegacji KOSTKI Publicznego Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie stanowiła Dyrekcja Szkoły, Poczet sztandarowy, a w nim uczniowie Michał Jastrzębski, Klaudia Kudłacz, Karolina Grabowska oraz Pani Agnieszka Korczak pod opieką której, uczniowie przygotowali własne utwory; Kinga Kmiecik – proza, Zuzanna Radek i Stanisław Lorys – wiersze. Wiersz Zuzi Radek przeczytała Wiktoria Sikorska. Przeczytane przez uczniów KOSTKI utwory, uświetniły uroczystość i dodały jej nadziei i blasku młodości. Byliśmy na tej uroczystości, bo pamiętamy…

Dyrektor Józef Rostworowski

 

Co roku od 1 marca 2011 obchodzimy święto tych, o których nie pamiętaliśmy przez wiele lat – o wyklętych. Na szczęcie zebrało się wielu takich, którzy nie zapomnieli i bardzo zależało im, aby poświęcić chociaż jeden dzień w roku dla wyklętych, znienawidzonych, odrzuconych i zamordowanych, skazanych na śmierć.

Czy kiedykolwiek pomyśleliśmy, my młodzież XXI wieku o niesamowitym cierpieniu, rozpaczy i beznadziejnym losie naszych przodków ? Czy mamy świadomość tego, że im nigdy nie zabrakło nadziei, aż w końcu kosztem własnego życia wywalczyli wolną Polskę ?

Byli odważni. Wytrwale dążyli do jasno określonego celu, wiedząc, że mogą nie przeżyć kolejnego dnia. Tkwili w świecie nienawiści, fałszerstwa, upokorzenia i słabości. Zostali pozbawieni własnej godności. Ale pozostało im jedno: „ Bóg, Honor, Ojczyzna”. To  z pewnością dało im siłę.

Są to niezaprzeczalne fakty historyczne, lecz jakie wnioski Polacy z nich wyciągnęli w ciągu ostatnich lat ?

Powinniśmy uderzyć się w piersi i wynagrodzić wyklętym lęk i poczucie odtrącenia. Pomyślmy, jak musieli się czuć, kiedy spędzali lata w więzieniach za niewinność. Dlatego właśnie nie wolno nam lekceważyć takich dni jak ten, dla żołnierzy wyklętych, bo dzięki nim żyjemy tu, w Polsce.

Wystarczy tylko jedno.Pamiętajmy !

/Kinga Kmiecik 2c/

Oczy ojczyzny

Wącham stary papier książki
W pożółkłej bibliotece Polski
Mimo że przeszła przez ręce wielu introligatorów
Wciąż czuć w niej kruchość
Niczym w budowanym domku z kart

W kopertach od historii widzę zdjęcia
Zdjęcia ludzi zranionych milczeniem
Na każdym zdjęciu innymi od siebie
Łączy ich jeden punkt w fali czarnobieli
Oczy oczy które jak lustro duszy pokazują nadzieję
Nadzieję wolności wolności ojczyzny
Oczy żołnierzy wyklętych

/Stanisław Lorys 2a/


Cisza historii

POWSTAŃ!
Ach, ile można słuchać rozkazów?
PADNIJ!
Padam już tylko we własne ciało.
WYKLĘCI!
Bośmy wierzyli?
ŻOŁNIERZE!
I ludzie, na Boga.
NA ŚMIERĆ!
Bośmy walczyli
PAL!
I cisza historii.

/Zuzanna Radek 2c/