Uczniowie klas 1e i 2a postanowili się przekonać, czy budowle „żyją”. Mogli to zrobić, zwiedzając wystawę Żywe konstrukcje znajdującą się na terenie Kopca Kościuszki.

Dnia 30 stycznia, niezrażeni mrozem i śniegiem, wyruszyli pod opieką swoich wychowawczyń – p. E. Jandy i p. A. Zdanek, wspomaganych przez ks. M. Kowalcze SJ, na Kopiec.

 

Bardzo miła pani studentka Politechniki Krakowskiej, oprowadzająca po wystawie, rozpoczęła od przypomnienia postaci jednego z pierwszych polskich inżynierów – Tadeusza Kościuszki. Następnie zapoznała nas z kolejnymi eksponatami — „żywymi konstrukcjami”. A były to dokładne urządzenia pomiarowe, które zmierzyły siłę, z jaką ciągnięta jest lina oraz wskazały kierunek siły działającej na kamienny słup. Monitorowany most „rozpoznał”, w którym miejscu pomostu zatrzymał się zwiedzający oraz zmierzył swoje ugięcie.

Znaczna część wystawy poświęcona jest ratowaniu Kopca Kościuszki. Była to dla nas niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, z jakim wysiłkiem przychodzi utrzymanie Kopca Kościuszki w dobrym stanie technicznym. Fantastycznym eksperymentem, z wielką ochotą przeprowadzanym przez  KOSTK-owiczów, było „usypywanie Kopca” – czyli ciągnięcie liny z wirtualnymi wiaderkami, w których znajduje się ziemia potrzebna do usypania kopca. Niestety, okazało się, że nasze siły i ogromne chęci są kroplą w morzu…

Ta wystawa rozbudziła w naszych uczniach zainteresowanie naukami technicznymi i pokazała praktyczne zastosowanie praw fizyki.

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii

Anna  Zdanek, nauczyciel języka polskiego

 

Ks. Mateusz Kowalcze SJ, opiekun Koła Matematyczno-Chemicznego

 

Zobacz zdjęcia