Drodzy i Kochani Przyjaciele KOSTKI!

Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy i Dobroczyńcy!

W dzisiejszy wieczór zasiądziemy przy wigilijnym stole. Kilka dni temu, mieliśmy okazję podczas szkolnej wigilii zapoznać się z bogactwem tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Mogliśmy się przekonać jak mocno w polskiej tradycji i w kolędach zawarta jest głęboka nauka o Bogu, który narodził się pośród nas. Widać było ogromny wysiłek pokoleń starających się zrozumieć tajemnicę Bożego Wcielenia. Bóg zapragnął spotkać się z człowiekiem! Ale dlaczego? Z pomocą może przyjść św. Ojciec Ignacy, założyciel jezuitów, kiedy zachęca, aby wyobrazić sobie sytuację, kiedy Trójca Bożych Osób patrzy się na świat, na piękno swojego stworzenia, a jednocześnie widzi na tym świecie konflikty, kryzysy i zagubienie człowieka, często dzisiaj przewrotnie nazywane wyzwoleniem.

Szopka ze zbiorów Muzeum Jezuitów w Starej Wsi

Szopka ze zbiorów Muzeum Jezuitów w Starej Wsi

Właśnie na taki świat Bóg Ojciec postanowił wysłać Jezusa, swojego Syna. Jakby naturalnie rodzi się pytanie: z jakim przesłaniem przychodzi do nas Jezus? Co pragnie nam przekazać od Ojca? Jaki jest Jezus w codziennym życiu: przebywając z krewnymi, Apostołami i przyjaciółmi, z tymi, których spotyka na co dzień? Co w Jezusie ujmuje, tych którzy Go spotykają? Dlaczego gotów był oddać swoje życie?

A jednak Jezus miał powód, który był na tyle ważny, że postanowił opuścić komfortowe warunki przy Ojcu i do nas przyjść, narodzić się, odpowiedzialnie ponosząc konsekwencje podjętej decyzji. Dlaczego podjął tak wielkie jak się okazało wyzwanie? Odpowiedź na postawione pytania nie jest łatwa, dlatego niech to będzie moim wigilijnym życzeniem. Pragnę byśmy umieli indywidualnie i w gronie bliskich, podjąć próbę odpowiedzenia sobie na rodzące się w nas pytania. Życzę aby refleksja i wyciągnięte wnioski pomogły choć trochę odsłonić rąbka tajemnicy i spotkać się z Jezusem, który narodził się dla nas, żyje pośród nas i pragnie z nami być i kiedyś przyjdzie ponownie.

Na Nowy Rok 2014, życzę wielu spotkań właśnie z Nim. Dzięki Niemu nasza codzienność i przyszłość może być wypełniona nadzieją, Życzę wszystkim, którym Nasza KOSTKA jest droga, byśmy umieli stworzyć Wspólnotę ludzi dla innych. Życzę również aby Nasza KOSTKA stale się rozwijała, dając okazję wszechstronnego rozwoju uczniom, rodzinom oraz wszystkim pracownikom.

 

Z modlitwą i wdzięcznością

/-/ o. Paweł Brożyniak SJ

dyrektor

 

O. Paweł Brożyniak SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Gimnazjum Jezuitów w Krakowie.