W dniach 24-27 października 2013 r. w Hali Targów w Krakowie przy ulicy Centralnej 41 A już po raz siedemnasty miało miejsce święto miłośników literatury, czyli Targi Książki. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Dlatego też nie mogło na nim zabraknąć uczniów KOSTKI.

Grupa kilku osób pod opieką p. Anety Pietrzyk i p. Anny Zdanek wyruszyła w sobotni ranek na spotkanie ze znanymi i lubianymi pisarzami, dziennikarzami, publicystami i podróżnikami. Tradycyjnie przygotowano setki stoisk i tysiące książek w atrakcyjnych cenach. Mottem targów były słowa „Kto czyta – nie pyta!”. Dla uczczenia Roku Tuwima zorganizowano maraton czytania utworów poety. Najdłuższe kolejki do autorów goszczących w Krakowie ustawiały się m.in. do Janusza Głowackiego, Julii Hartwig, Michała Hellera, Tomasza Jastruna, Marka Krajewskiego, Adama Michnika, Asy Larsson, Doroty Masłowskiej, Beaty Pawlikowskiej, Andrzeja Pilipiuka, Szczepana Twardocha czy wracającego do Krakowa po 12 latach angielskiego pisarza Jonathana Carrolla. Polowanie na autografy okazało się niezłym wyzwaniem. Odwiedziliśmy również stoisko Wydawnictwa WAM. Jednym słowem, niepowtarzalna atmosfera literackiego święta udzieliła się wszystkim.

Aneta Pietrzyk, bibliotekarz szkoły

Anna Zdanek, nauczyciel języka polskiego

„Wszyscy fani literatury mogli zapoznać się z najnowszymi trendami, spotkać się
z zaproszonymi gośćmi czy swoimi idolami. Mogliśmy kupić ciekawą książkę i poznać jej autora, zdobywając jego autograf i robiąc z nim zdjęcie. Osoby, które poznaliśmy, to m.in. Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska, Marta Fox, Andrzej Pilipiuk, Ewa Wachowicz, Maja Sablewska, Jolanta Kwaśniewska, Maria Czubaszek. To wyjście było bardzo ciekawe, a czas spędzony na targach był dobrze spożytkowany”.

Iwona Małysa, Anna Mazurek z klasy 3A

„17 Targi Książki w Krakowie odbywały się od czwartku do niedzieli w Hali Targów w Krakowie. Na pierwszej hali mieściła się recepcja i nieliczne stoiska wydawców, a w drugiej hali pozostała część stoisk. Na targach było wielu autorów, np. Wojciech Cejrowski, Rafał Kosik autor sławnej serii „Felix, Net i Nika”. Oprócz książek były też różne gry i zabawy. Na samym początku nie było aż tak wielkiego tłoku, ale już od godz. 13.00 ludzie zbierali się na głównym korytarzu i robili zdjęcia, rozmawiali z autorami, co powodowało zator. Oprócz zwykłych czytelników byli też dziennikarze i  reporterzy. Targi były bardzo fajne i mam nadzieję, że będę mógł być na kolejnych targach w 2014 r. Reasumując targi książki są ok”.

Łukasz Kutyński klasa 1a

„Targi Książki są piękne, nie liczy się tam zaduch, tłum i długie kolejki, lecz możliwość porozmawiania ze swoim ulubionym autorem, zdobycia dosłownie setek autografów i kupna wspaniałych książek tanio lub przedpremierowo. Ale niepotrzebne jest to wszystko, już sam widok tylu tomów przyprawia o szybkie bicie serca. Na targach spotkaliśmy Martę Fox, Wojciecha Cejrowskiego, Rafała Kosika oraz wielu innych genialnych pisarzy. Sama zdobyłam trzy książki w tym dwie z autografami oraz spotkałam osobiście Pana Rafała Kosika. Muszę przyznać, że kiedy czekałam w kolejce po autograf prawie skakałam ze szczęścia. Ten dzień był jednym z najwspanialszych w moim życiu. Czekam tylko, aż się na nich pojawią Rolling lub choćby Rick Riordan czy John Flanagan. Podsumowując, nigdy i za żadne skarby nie opuszczę Targów Książki”.

Wiktoria Kolaszyńska 1A

Zobacz zdjęcia