Tegorocznemu Festiwalowi przyświecało hasło „Oblicza wody”. Związane było z Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody ogłoszonym przez ONZ. Krakowski Rynek zamienił się na kilka dni w „naukowe miasteczko namiotowe”. Na uczestników festiwalu czekało mnóstwo atrakcji, wśród nich: warsztaty, pokazy, doświadczenia i eksperymenty. Można było porozmawiać z naukowcami, studentami, ale przede wszystkim samemu wykonać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary. Niektóre muzea wpuszczały zainteresowanych bezpłatnie, a instytuty naukowe proponowały udział w warsztatach. Uczniowie KOSTKI skorzystali z tej niecodziennej szansy. 16 maja uczniowie klas pierwszych pod okiem wychowawców i nauczycieli przedmiotowych mieli okazję wziąć udział między innymi w warsztacie MAGIS zorganizowanym przez Akademię Ignatianum. Poza tym wykonywali samodzielnie i obserwowali preparaty mikroskopowe w Instytucie Botaniki PAN, podziwiali eksponaty w Muzeum Anatomii CM UJ itd. Niektórym udało się nawet wygrać nagrody w rozmaitych konkursach.
Co roku w festiwalowych wydarzeniach bierze udział ok. 50 tysięcy osób, więc i uczniów KOSTKI nie mogło zabraknąć. A oto relacje niektórych uczestników:

W ramach Festiwalu Nauki udało się wejść do Muzeum Anatomii. Pewnie niektórzy doznali lekkiego szoku, bo eksponatami były części ciała ludzkiego. Od kości, przez tkanki, do w pełni zachowanych ciał w formalinie. Kilka osób musiało odwrócić wzrok patrząc na preparaty, ale dla przyszłych studentów fizjoterapii czy medycyny była to na pewno dobra lekcja”.

Stanisław Lorys z klasy 1 a

„Na jednym ze stoisk rozwiązałam zadanie związane z biologią i mogłam wybrać sobie nagrodę. Były do wyboru nasionka i rośliny, ja wybrałam melisę”.
~Dominika~

„W namiocie geologicznym o godzinie 1100 odbyła się erupcja wulkanu. Pan najpierw wyjaśnił dlaczego powstają wulkany, następnie podpalił coś w rodzaju dynamitu wsadzonego w górę tworząc dym. Z wnętrza wypłynęła różowa ciecz (lawa) i zalała całą makietę oraz dinozaura wykonanego z plasteliny”.
~Adam~

„Przy stanowisku mechaniki można było oglądać roboty oraz dostać długopis-suwmiarkę, który oczarował większość uczniów”.
~Kinga~

„W czwartek pojechaliśmy z klasą na wycieczkę do miasta. Najbardziej podobało mi się stanowisko, gdzie można było wygrać koszulkę za rozpoznanie Coca Coli. Były 4 rodzaje : Coca Cola, Pepsi, HopCola, RedCola”.
~Konrad~

„W dniu 16.05.2013 poszliśmy na Festiwal Nauki. Było tam stoisko z zagadkami logicznymi, które brzmią np. tak : „Co to jest potężniejsze niż Bóg, gorsze niż diabeł, biedni to mają, szczęśliwi tego pragną, a gdy to zjesz, to umrzesz?”. Było tam fajnie i trzeba było się trochę wysilić, żeby to zrobić”.
~Kacper~

„W namiocie z tematyką logiczno-matematyczną odbyłem podróż po różnych dziedzinach matematyki w formie ruletki, seta, origami, szachów i innych gier. Po rozwiązaniu, bądź po wygraniu zadania na danym stoisku, na mapce (w którą uprzednio zostaliśmy zaopatrzeni) dostawaliśmy pieczątkę. Gdy zebrało się już wszystkie można było wybrać sobie jakąś nagrodę”.
~Karol D.~

Uczniowie ocenili wyjście jako wartościowe i ciekawe. Do zobaczenia więc na XIV Festiwalu.

Organizatorzy:

Magda Czajkowska, nauczyciel biologii

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii

 

Ks. Mateusz Kowalcze SJ, opiekun Koła Matematyczno-Chemicznego

 

Aneta Pietrzyk, bibliotekarz  szkoły

 

Zobacz zdjęcia