30 kwietnia w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja historii i patriotyzmu, którą rozpoczął pan dyrektor Józef Rostworowski, przybliżając uczniom m. in. celowość obchodzenia świąt narodowych. Próbowaliśmy najpierw zbadać poziom wiedzy na temat wydarzeń z II połowy XVIII. W tym celu uczniowie przygotowujący uroczystość, pod opieką p. Magdaleny Czajkowskiej i p. Anety Pietrzyk, wyszli na ulice, skwerki i place zabaw Kozłówka, aby „ zasięgnąć języka”. Następnie Kinga, Kamila i Staszek odwiedzili przedszkolaków z „ Lajkonika”, z którymi prowadzili bardzo poważne rozmowy na temat patriotyzmu, ojczyzny i rocznicy 3 Maja. Film, który powstał w wyniku uczniowskich poszukiwań odpowiedzi na pytanie: „ Co Polacy wiedzą na temat Konstytucji 3 Maja”, stanowił integralną część przedstawienia, nad którym pracowała grupa teatralna „ Dwie Maski Kostki” i inni uczniowie.
Ponieważ uliczna ankieta wykazała, że wiedza historyczna wielu młodych i starszych Polaków jest niekompletna, postanowiliśmy przybliżyć zebranym wydarzenia z 3 maja 1791r. Przenieśliśmy się na salę obrad Sejmu Wielkiego, poznaliśmy sylwetki sygnatariuszy Konstytucji 3 Maja. Dobitnie wybrzmiały też najważniejsze postanowienia konstytucyjne.
Kolejną częścią spotkania uczniów z patriotyzmem, był quiz wiedzy na temat ustawy zasadniczej z 1791 uchwalonej na Sejmie Czteroletnim. Największą wiedzą wykazali się uczniowie z kl. 1a, drugie miejsce zajęła kl.1c, a na trzecim uplasowali się gimnazjaliści z 1b. Gratulujemy!
Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 87 w Krakowie i Rodzicom dzieci za wyrażenie zgody na nagranie filmu. Uczniom, którzy włączyli się w przygotowania szkolnych obchodów święta, życzymy, aby wspólne przedsięwzięcia integrowały społeczność szkolną, uczyły i dawały satysfakcję tworzenia rzeczy ważnych i potrzebnych.

Organizatorzy:

Aneta Pietrzyk, dyrektor Biura Rozwoju i Promocji Szkoły, bibliotekarz szkoły

Magda Czajkowska, nauczyciel biologii

Agnieszka Korczak, koordynator KOSTKA MAGIS

Zobacz zdjęcia