W ostatni piątek (12.04.2013) oraz sobotę (13.04.2013) w ramach Koła Młodego Dziennikarza odbyły się warsztaty dziennikarskie. Nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z dziennikarzem Polskiej Agencji Prasowej p. Pawłem Rozwodem. Na samym początku prowadzący dokonał analizy przekazu medialnego na podstawie radiowych i telewizyjnych serwisów informacyjnych oraz portali internetowych. Po wykładzie uczniowie przystąpili do zajęć praktycznych. Tym razem to oni sami mieli dokonać analizy przekazu medialnego na podstawie różnych gazet z jednego dnia, a następnie przygotować serwis radiowy lub dział wiadomości na portal internetowy w oparciu o informacje z tych gazet. Pierwsza grupa zaprezentowała informacje dla emerytów, druga natomiast dla nastolatków. Po krótkiej przerwie p. Paweł Rozwód omówił formy wypowiedzi dziennikarskiej takie jak: news, zajawka, notka, artykuł, relacja, recenzja, reportaż, wywiad, biogram, sylwetka, kalendarium. W oparciu o konkretne przykłady, które wskazał zaproszony gość, uczniowie sami wyszukiwali wybrane formy wypowiedzi w gazetach.Następnego dnia dzięki prezentacji multimedialnej prowadzący omówił strukturę i kompozycję tekstu dziennikarskiego. Uczniowie sporo dowiedzieli się m.in. o charakterystyce pracy w redakcji, o tym, jak napisać artykuł prasowy, jakie są sposoby zdobywania informacji. Następnie uczestnicy zaproponowali tematy na artykuł, wywiad, reportaż, które mogłyby zainteresować ich rówieśników. Wskazali także możliwości i sposoby ich realizacji.
W warsztatach uczestniczyli:
1. Tomasz Śmigla (kl. Ia)
2. Michał Jastrzębski (kl. Ia)
3. Michał Czechowski (kl. Ib)
4. Kinga Kmiecik (kl. Ic)
5. Iwona Małysa (kl. IIa)
6. Anna Mazurek (kl. IIa)
7. Klaudia Kudłacz (kl. IIb)
8. Magda Ostafin (kl.IIb)
Dziękuję!

Katarzyna Kowalczyk, nauczyciel języka polskiego

Po raz pierwszy uczestniczyłam w tego typu warsztatach. Bardzo mi się podobały. Dyskutowaliśmy na różne tematy związane z dziennikarstwem. Analizowaliśmy teksty zawarte w prasie, słuchaliśmy audycji radiowych oraz różnego rodzaju reportaży.

Chciałabym, aby te warsztaty odbyły się jeszcze raz w naszej szkole.

Kinga Kmiecik, kl. Ic

 

W dniach 12 i 13 kwietnia gościliśmy w  szkole dziennikarza Polskiej Agencji Prasowej p. Pawła Rozwoda. W kameralnym gronie wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących pracy dziennikarzy i reporterów. Poznaliśmy różnorakie typy reportaży prasowych, filmowych oraz radiowych. Zgłębiliśmy tajniki pracy dziennikarza oraz dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o rozmieszczaniu wiadomości na popularnych portalach internetowych. Spotkanie było interesujące a same warsztaty dały nam możliwość na poszerzenie wiedzy dotyczącej dziennikarstwa.

Tomasz Śmigla, kl. Ia

 

Zobacz zdjęcia