W ramach Kółka Języka Niemieckiego wybraliśmy się ponownie do Goethe – Institut, tym razem na projekcję filmu pt. ,, Niewidome” (niem. ,, Die Blindgänger”). Jest to jeden z serii filmów- Niemieckie filmy w oryginale. Jest to film dla młodzieży i o młodzieży. Oglądanie filmów – to jeden z etapów realizacji ,, naszego wewnątrzszkolnego projektu” – oswajamy niemiecki. I nawet jeśli nie udało się uczniom Kostki wszystkiego zrozumieć, to przecież i tak nie tylko o to chodzi. Chodzi o to, aby zrozumieć film globalnie i o to, aby ,, oswoić” się z językiem.

Die Blindgänger (Niewidome)
Niemieckie filmy w oryginale
Projekcja filmu odbyła się 3 kwietnia 2013r. o godz. 16.30
w Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków
W języku niemieckim
Krótki opis filmu

Maria i Inga są przyjaciółkami, obie kochają muzykę i mają takie same marzenia i zainteresowania jak inne nastolatki, od których różni je jedynie to, że są niewidome i mieszkają w internacie dla dzieci ociemniałych. Dziewczęta marzą o grze w zespole muzycznym, niestety już przy pierwszym przesłuchaniu zostają odrzucone jako osoby „mało medialne”. Być może nigdy nie spełniłyby się marzenia bohaterek, gdyby pewnego dnia Maria nie poznała rówieśnika z Kazachstanu…
Subtelnie i z humorem opowiedziana historia o dojrzewaniu, przyjaźni i pierwszej miłości, która z ogromną wrażliwością opowiada o inności i integracji.

Film Niewidome zdobył nagrodę jako najlepszy niemiecki film dla dzieci i młodzieży w 2004 roku.

reż: Bernd Sahling
czas projekcji: 88 min.

Agnieszka Krupa, nauczyciel języka niemieckiego