W ramach Kółka Języka Niemieckiego uczniowie z klasy I C, II A oraz jedna uczennica z klasy II B udałi się do Goethe- Institut . Uczniowie mieli okazję zwiedzić jednę z dwóch tego typu bibliotek niemieckojęzycznych w Polsce ( druga znajduje się w Warszawie). Jest to wyjątkowa biblioteka mieszcząca się na Rynku Głównym w Krakowie w zabytkowym Pałacu Potockich. Goethe- Institut , to działający na całym świecie instytut kultury Republiki Federalnej Niemiec, który angażuje się na rzecz rozpowszechniania języka niemieckiego i międzynarodowej współpracy kulturalnej. Do działalności Instytutu należy także informowanie o kulturalnym, społecznym i politycznym życiu Niemiec.
Pani przewodnik zaznajomiła uczniów z ofertą biblioteki oraz opowiedziała o możliwościach korzystania z jej zasobów. Opowiedziała nam również o wybitym niemieckim poecie, którego imieniem została nazwana ta biblioteka. Poza tym uczniowie mieli również okazję sprawdzić swoją wiedzę o tymże poecie. Wspólnymi siłami rozwiązali Quiz i w nagrodę otrzymali drobne upominki od Goethe – Institut w Krakowie.

Johann Wolfgang von Goethe
Johann Wolfgang von Goethe ( 1749- 1832) – to najwybitniejszy niemiecki poeta XVIII i XIX wieku i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej. Wśród swoich wielu zagranicznych podróży odwiedził również Kraków oraz Wieliczkę, gdzie jest wpisany do Księgi Gości odwiedzających Kopalnię Soli. Jego najbardziej znane dzieła to : ,, Faust ‘’ ( cz. 1 i 2) oraz ,, Cierpienia młodego Wertera”)
Cytat z ,, Fausta’’:
,, Błądzi człowiek, póki dąży’’ ( niem. ,, Es irrt der Mensch, solange er strebt ‘’ )
Johann Wolfgang von Goethe

Agnieszka Krupa, nauczyciel języka niemieckiego

Zobacz zdjęcia