„Rekolekcje w gimnazjum to dla każdego duże wyzwanie, a już rekolekcje w Kostce to podwójnie trudniejsze zadanie!
Trudne dlatego, że po raz pierwszy w KOSTCE, czyli świeżo otwartym jezuickim gimnazjum w Krakowie, a przy takich okazjach każdy chce wypaść jak najlepiej i dać z siebie wszystko. Trudne też dlatego, że młodzież chce autentyczności prowadzących rekolekcje i chce widzieć czy żyjemy tym, co głosimy. Czasem nawet nie tyle, czy żyjemy tym, co głosimy, ale czy w ogóle żyjemy. Młodzi chcą życia! – a ono jest tam gdzie tworzy się wspólnota, gdzie jest entuzjazm i wzajemne otwarcie na siebie i innych oraz otaczający świat.
Stad pomysł by rekolekcje poprowadziła wspólnota młodzieżowa MAGIS z Krakowa i Nowego Sącza. Było nas ponad 15 osób zaangażowanych w prowadzenie rekolekcje: młodzież oraz 4 jezuitów (o. Mirek Jajko, o. Grzegorz Kramer, o.Damian Mazurkiewicz i ks. Kamil Sławiński).
Chcieliśmy podzielić się żywym Bogiem przez wspólny śpiew, gesty, pracę w grupach, teatr, modlitwę i Eucharystię. Odkrywaliśmy razem, że jesteśmy dziećmi Boga – nie dzieciaczkami czy niemowlakami, ale dziećmi, czyli tymi, którzy dla Boga i innych się rozwijają. Poznawaliśmy dobro i wartość jaką w sobie nawzajem dostrzegamy, do czego z ekranu zachęcił nas Nick Vujcic w filmie „Cyrk motyli”. Drugi dzień to przyglądanie się grzechowi – temu, co naszą radość, wartość i chęć życia niszczy. Oglądanie scenek z dialogami o grzechach głównych było jednak tylko przygotowaniem na dar spotkania z przebaczającym i kochającym Bogiem podczas nabożeństwa, sakramentu Pojednania i Mszy św.
Co zapamiętam z tych rekolekcji? Uczniów KOSTKI myślących poważnie o swoim życiu, lubiących się nawzajem i pomagających sobie, uśmiechniętych i pytających o nasze konta na facebook’u 🙂
Dziękujemy za te dwa dni przeżyte razem!

o.Damian Mazurkiewicz SJ”

Z Rekolekcji Wielkopostnych w naszej szkole jestem bardzo zadowolona. W pierwszy dzień mogliśmy poznać lepiej siebie samych. Natomiast w drugi dzień czułam, że jestem blisko Jezusa Chrystusa po pięknym nabożeństwie i mszy. Wydarzenie to zbliżyło mnie bardziej do Boga.

Podobały mi się dwa dni rekolekcji z powodu dobrej atmosfery. Byłem bardzo zadowolony z animatorów, którzy prowadzili z nami pracę w grupach. Na początku większość była negatywnie nastawiona do śpiewania, ale dzięki Ojcu Damianowi zmieniliśmy swoje nastawienie. Dzięki tym rekolekcjom mogliśmy się więcej dowiedzieć o sobie od swoich kolegów i koleżanek. Najbardziej podobał mi się wspólny śpiew z kolegami.

Rekolekcje, które odbyły się w naszej szkole tego roku bardzo mi się podobały. Uważam, że te dwa dni pozwoliły nam w refleksji zastanowić się nad sobą, swym postępowaniem  i coś zmienić w naszym zachowaniu na lepsze. W pierwszy dzień poprzez pracę w grupach, a w drugi dzień przez modlitwę zbliżaliśmy się do Boga.

Ogólnie podobało mi się wszystko w rekolekcjach. Osobiście pierwszy dzień odczułem jako takie zabawy w grupach i poznawanie się lepiej. Drugi dzień był bardzo spokojny i cichy. Był to dla nas czas do refleksji i pokuty. Dobrze było pobawić się jednego dnia w grupach, a następnego dnia spotkać się przy krzyżu, wyznać grzechy i powiedzieć Panu Jezusowi coś od siebie.

Opracowały:

Klaudia Kudłacz, Magda Ostafin oraz Anastazja Mikosz z II B

Zobacz zdjęcia z Pierwszego Dnia RekolekcjiZobacz zdjęcia z Drugiego Dnia Rekolekcji