W minioną sobotę (tj. 23 lutego), uczniowie naszej szkoły w dość licznej grupie już po raz kolejny w ramach Koła Historyczno-Turystycznego i Patriotyczno-Obywatelskiego mieli okazję zapoznać się z dziejami Krakowa i Polski. Tym razem uczniowie pod opieką Pani Doroty Muller i Pana Łukasza Miłka udali się do Fabryki Schindlera, mieszczącej się przy Lipowej 4, i zobaczyli wystawę zatytułowaną „Kraków – czas wojny 1939-1945”. W trakcie zwiedzania przybliżona została historia Krakowa w okresie drugiej wojny światowej i losy jego polskich i żydowskich mieszkańców. Tragedię wojenną pozwoliły lepiej zrozumieć filmy dokumentalne, fotografie, relacje świadków, dokumenty osobiste i prezentacje multimedialne. Duże wrażenie na uczniach wywarł gabinet Schindlera, w którym znajduje się „arka ocalonych”, stworzona z tysięcy garnków, a także autentyczny fotoplastykon. Natomiast furorę zrobiły stemplownice, za pomocą których można odbić pieczęcie związane z momentami kluczowymi dla historii Krakowa. Z muzeum przeszliśmy na plac Bohaterów Getta, gdzie przed Apteką pod Orłem zakończyliśmy historioznawczą część wycieczki.

Łukasz Miłek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie