wykład dr Jerzego Szczepańskiego (Uniwersytet Jagielloński) „O sprawiedliwych podziałach”- miejsce Uniwersytet Pedagogiczny Instytut Matematyki

Dnia 7 lutego tj. czwartek wybrałam się z grupą 5 uczniów profilu mat- inf ( B. Płonka , J. Lalik, P. Pociejuk, P. Dużyk K. Bisaga ) na Uniwersytet Pedagogiczny na wykład dr Jerzego Szczepańskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego- „ O sprawiedliwych podziałach”. Na początku spotkania zostaliśmy przywitani bardzo serdecznie przez gospodarzy i zaproszeni do wspólnych rozważań matematycznych połączonych z zabawą w- „Spadkobierców”. Uczniowie mogli się dowiedzieć na przykładach z życia wziętych iż, „sprawiedliwy” podział dla przeciętnego śmiertelnika niekoniecznie jest korzystny dla niego samego. Przekonali się również o przydatności wiedzy matematycznej w różnych sytuacjach życiowych np.: czy lepiej wziąć na wycieczkę w góry dużą ilość kanapek czy pieniądze ??? Jak dzielić się z krewnymi posagiem po przysłowiowej babci Eleonorze ??? A może lepiej dzielić straty przy nierównym udziale w „nieforunnej” inwestycji? Młodzi matematycy dowiedzieli się również, czym jest heurystyka i poznali jej główne zasady wg. George’a Pólya oraz olbrzymie znaczenie przy rozwiązywaniu wielu niekoniecznie matematycznych problemów. Było to nasze drugie spotkanie z matematyką inną , może trochę ciekawszą i bardziej przydatną?
Zapraszam wszystkich chętnych nie tylko profil mat – inf na następne spotkanie już 7.03. tj. czwartek godz 18.00 – wykład dr. J Koroński z Politechniki Krakowskiej –„ Rachunek krakowianowy i jego twórca Tadeusz Banachiewicz-astronom i matematyk”.

 

Edyta Janda, nauczyciel matematyki i chemii

 

 

7 lutego 2013 roku mieliśmy okazję wybrać się z panią Edytą Jandą na Uniwersytet Pedagogiczny. Tego dnia dr Jerzy Szczepański z Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosił niezwykle interesujący wywiad „O sprawiedliwych podziałach”.
Wykładowca umiejętnie zainteresował wszystkich zebranych prezentowanym tematem. Dzięki niemu utwierdziliśmy się w przekonaniu, że matematyka nie musi być przykrym obowiązkiem, ale czystą przyjemnością i pasją.
Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w „Spotkaniach z matematyką”

Bartłomiej Płonka klasa Ia