Drodzy Przyjaciele KOSTKI!
Publicznego Gimnazjum Jezuitów
im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie
Boże Narodzenie AD 2012

 

Na początku chcielibyśmy podzielić się z Wami  naszą radością, która płynie z faktu, że już prawie cztery miesiące funkcjonuje Nasza Szkoła, to jest KOSTKA Publiczne Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie. Któż mógłby przypuszczać, jeszcze w maju br., że oblicze szkoły przy ul. Spółdzielców 5 tak bardzo się zmieni, a budynek wypełni się uczniami? W niespełna dwa wakacyjne miesiące udało się odnowić dziewięć klas oraz wyposażyć pracownie komputerową i językową oraz umeblować pokój nauczycielski.

Marcin_Cziomer_BN_2012KOSTKĘ odwiedziło już wielu zagranicznych gości, w tym najbliżsi współpracownicy Ojca Generała zakonu jezuitów z Rzymu. Wśród nich był Ojciec Jose Mesa z Kolumbii, który jest jezuickim ministrem ds. edukacji średniej. Wizytuje on jezuickie szkoły na całym świecie, w sumie prawie 3000, wśród których KOSTKA jest najmłodszą jezuicką szkołą. 12 listopada ruszyła długo oczekiwana szkolna stołówka. Dziennie wydaje ponad 60 obiadów, w tym uczniom około 50, oraz nauczycielom i starszym mieszkańcom osiedla Na Kozłówce. Uczniowie w trudnej sytuacji otrzymują dofinansowanie na obiady z MOPS-u lub bezpośrednio od szkoły. Każdego dnia jest w szkole akcja Jesteś głodny przyjdź na zupę, z której chętnie korzystają uczniowie przychodzący na popołudniowe zajęcia do KOSTKA-MAGIS. Pod koniec listopada uczniowie KOSTKI otrzymali stroje szkolne. Do tej pory zebrano niewiele ponad 50% kwoty za stroje, jednak od początku naszym gorącym pragnieniem było, aby każdy uczeń KOSTKI otrzymał swój strój. Na dzień 6 grudnia zapisanych do KOSTKI było 111 uczniów, a wypełnienie klas pierwszych jest na poziomie 100%, tzn. 24 uczniów w każdej z trzech klas. Życie szkoły można śledzić na redagowanej wspólnie przez nauczycieli i uczniów stronie internetowej www.kostka.edu.pl.

Święta Bożego Narodzenia oraz koniec roku kalendarzowego to wyjątkowa okazja, aby złożyć Wam kochani Przyjaciele KOSTKI najlepsze życzenia. Dzięki Waszemu wsparciu KOSTKA się rozwija i z nadzieją spogląda w przyszłość. Wspólnie z Biurem Rozwoju i Promocji Szkoły czynimy starania, aby w roku 2013 uzbierać kwotę pozwalającą na remont dachu oraz ogrodzenia, odnowić parter i przygotować się do roku szkolnego 2013/2014. Kto wie ilu uczniów będzie miała KOSTKA w przyszłym roku? W tym kontekście zachęcam abyśmy popatrzyli na Boże Narodzenie i osobę przychodzącego Pana Jezusa. To On całe swoje życie poświęcił służbie innym. Jezus jest dla nas wzorem jak kochać i szanować ludzkie życie. On uczy jak bronić prawa do życia, prawa do bycia wykształconym oraz prawa do posiadania prawdziwej rodziny. Wrażliwość na sprawy społeczne, przenikająca założenia jezuickiej pedagogiki, jest w centrum naszych wychowawczych działań. Takie podejście pomaga uczniom, rodzicom oraz pracownikom KOSTKI świadomie stawać się ludźmi dla innych, aby z innymi tworzyć społeczeństwo odpowiedzialne za losy Polski, naszej Ojczyzny oraz Ziemi, której jesteśmy obywatelami.

Życzymy Wam kochani Przyjaciele KOSTKI abyście spoglądając na naszych uczniów odczuwali radość i dumę. Będziemy się starać, aby wszyscy, którzy przekroczą próg KOSTKI znaleźli umocnienie w zdobywaniu wiedzy, pokrzepienie w trudzie wychowawczym oraz satysfakcję w codziennej pracy. Wdzięczni za wsparcie okazane KOSTCE zapewniamy o modlitwie i polecamy Was Świętej Rodzinie, życząc Szczęśliwego Nowego Roku 2013.

.

/-/ O. Paweł Brożyniak SJ

dyrektor

 /-/ Józef Rostworowski

dyrektor ds. nadzoru pedagogicznego

/-/ Dk. Jakub Śpiewak SJ

dyrektor administracyjny

/-/ Aneta Pietrzyk

dyrektor Biura Rozwoju i Promocji Szkoły

.

Rysunek namalował Marcin Cziomer – nauczyciel plastyki w KOSTCE

The Christmas letter to Friends of KOSTKA Junior High in Krakow.