Dzień 12 grudnia 2012 z pewnością przejdzie do historii KOSTKI. A to za sprawą nietypowej sytuacji, jaka zdarzyła się w naszej szkole.
Kiedy słyszymy hasło „Zima” wyobrażamy sobie ,padający śnieg, termometry pokazujące temperaturę poniżej zera, a także krótszy zimny dzień. W naszych głowach odżywają wspomnienia z wakacyjnych, letnich dni . Wyobrażamy sobie, że to właśnie w innych miejscach naszego globu termometry zamiast wskazywać -20 C pokazują +35. Dzisiaj w tą magiczną datę (12.12.12) uczniowie Kostki chociaż na chwilę poczuli ciepło afrykańskiej sawanny.

Otóż za pomocą programu Skype poznaliśmy i porozmawialiśmy z nowymi afrykańskimi kolegami i koleżankami ze szkoły Jezuickiej w TANZANII!!! Wszyscy przedstawiliśmy się i szybko nawiązaliśmy z nimi bliższy kontakt. Przywitali oni nas bardzo ciepło i radośnie polskimi słowami :„Cześć” oraz „Jak się masz?”, którymi sprawili nam wielką niespodziankę. Nauczyli nas odpowiednika naszego powitania w języku Suahilli, które brzmi Mambo. Naszych nowych kolegów bardzo zainteresowało
nasze miasto Kraków. Opowiedzieliśmy im o Wawelu a także ziejącym ogniem Smoku Wawelskim. Właśnie to stworzenie najbardziej ich zaciekawiło. Wysłuchali oni legendy opowiadającej o tym stworze. Za niedługo nasi afrykańscy przyjaciele będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda zima w Polsce oraz podziwiać wygląd naszego pięknego miasta. Otóż mamy zamiar wysłać im zdjęcia oraz filmy pokazujące nasze państwo, miasto i oczywiście szkołę. Po naszej małej lekcji historii przyszedł czas na naszą edukację. Nasi koledzy opowiedzieli nam kilka ciekawych faktów dotyczących samej Tanzanii. Niestety zima za oknem przeszkadzała nam i często nie mogliśmy w najlepszej jakości zobaczyć naszych rozmówców. Na zakończenie pomachaliśmy i pożegnaliśmy się afrykańskim „Poa”.
Była to nasza pierwsza krótka rozmowa ale bardzo ciekawa i interesująca. Za niedługo poznamy kolegów z innych zakątków naszej planety. Z pewnością nasza sala językowa usłyszy oprócz j. angielskiego i niemieckiego inne zadziwiające i trudne słowa niekoniecznie w prostych językach. A więc na tą chwilę „Poa” ale już za niedługo do zobaczenia znowu w innych zakątkach świata…

Wiktoria Sikorska uczennica klasy 1C

Today, on the 12th of December 2012 we had unusual lesson. That was our first call on Skype to the Jesuit High School in Tanzania. In fact we had some problems with connecting by internet, but we heard them quite good. The students from Tanzania told us that MAMBO means „hello” and POA means „bye”. We told them about the most popular cracovian legend about The Dragon who lived in a cave near the Wawel castle. We also told them what is the weather like in Poland and that Christmas will be soon here. I think our conversation was very nice, but too short. I hope next time we will learn more about them and they will learn some about us too.

Kinga Kmiecik uczennica klasy 1C