Na korytarzach i w klasach KOSTKI w ostatnich tygodniach dało się usłyszeć dialogi w różnych  językach: angielskim, niemieckim ,czy też francuskim. To wszystko za sprawą przybyłych gości. Ojciec Gerard Blaszczak SJ, z polskimi korzeniami, urodził się w USA, ale przybył do nas z Rzymu. Obecnie bardzo blisko współpracuje z Ojcem Generałem jezuitów Adolfo Nicolasem. Jest takim ministrem, a jego zadaniem jest promocja wiary i dialog międzyreligijny. Ojciec Gerry miał nawet okazję poprowadzić przez chwilę lekcję niemieckiego czym ujął wszystkich uczniów. Podjął się nie lada wyzwania tłumacząc proces zjednoczenia Niemiec. Ostatecznie Ojciec Gerry wyjechał pod wielkim wrażenie . Najbardziej wzruszające chwile przeżył oglądając prace uczniów KOSTKI przygotowane z okazji Święta Niepodległości. Przyznał ze wzruszeniem, że już dawno nie widział takiej dawki pozytywnych emocji w pracach szkolnych, które z inicjatywy Pana Łukasza Miłka, nauczyciela WoS-u, zawisły w holu szkolnym, przy okazji Święta Niepodległości, pod hasłem Za co kocham Polskę!”

Następnego dnia szkołę odwiedził Alessandro Di Bella. Student którego poznałem podczas mojej pracy w Palermo już dziesięć lat temu. Alessandro skończył jezuicką szkołę średnią Centro Educativo Ignatiano w Palermo (Sycylia – Włochy), a potem zrobił studia w jezuickiej szkole biznesu ESADE w Barcelonie (Hiszpania). W ubiegłym roku zdobył tytuł MBA na London Business School (Wielka Brytania) i pracuje dla firmy Unilever w sektorze odpowiedzialnym za strategie rozwojowe firmy. Edukacja jezuicka oraz jej profil jest mu bliski dlatego Alessandro bardzo chętnie chciałby włączyć się w rozwój naszego dzieła, na które patrzy z podziwem.

W końcu kolejny jezuita tym razem Ojciec Friedrich Sparringer SJ przyjechał z Wiednia. Był na lekcji języka niemieckiego a także miał okazji przysłuchiwać się próbie pieśni bożonarodzeniowych.  Na sam koniec zaprosiłem Ojca Friedricha na obiad. Tego dnia Pani Danusia serwowała kapuśniak, a na drugie kluski z serem. Kapuśniak przypadł wyjątkowo naszemu gościowi do smaku i postanowił dolać sobie kolejną chochelkę.

W zbliżającym się tygodniu czeka nas wyjątkowa wizyta. Odwiedzi nas bowiem jezuicki minister do spraw edukacji, rodem z Kolumbii. Ojciec Jose Alberto Mesa jest odpowiedzialny za szkolnictwo podstawowe i średnie na całym świecie.

Na własne oczy przekonujemy się jak KOSTKA robi się międzynarodowa, od momentu kiedy stała się częścią sieci jezuickich szkół. Przed nami wciąż dużo pracy, bo w głowie rodzi się wiele nowych ciekawych pomysłów. KOSTKA żyje, a zatem do usłyszenia niebawem.

O. Paweł Brożyniak SJ

O. Paweł Brożyniak SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Gimnazjum Jezuitów w Krakowie.

Goście KOSTKI o KOSTCE:

I visited Kostka school a few weeks ago. Walking in those aisles generated two emotions: gratitude and hope. Gratitude for the high level of education that Jesuits provided me in Jesuit schools in Palermo (CEI) and in Barcelona (ESADE). This education helped me to achieve my objectives in life and formed me as a professional. Hope that more and more people can get the same level of education. Walking in those aisles made me feel part of a strong, revolutionary, repeatable model that can improve the quality of education provided by schools in Poland.

Alessandro Di Bella

Alessandro Di Bella (Włochy)