null

11 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Niepodległości. Narodowe święto upamiętniające szczególny dzień, w którym Polska wróciła na mapy świata, a jej obywatele odzyskali prawo do życia w tradycji i kulturze swoich praojców.

Tegoroczne święto przeżywam w nowej roli, jako dyrektor KOSTKI Publicznego Gimnazjum Jezuitów im. Św. Stanisława Kostki w Krakowie. Od 7 marca byłem świadkiem ratowania szkoły na osiedlu, Na Kozłówce, a tym samym wspólnie ze społecznością lokalną stanęliśmy w obronie konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do edukacji. Wiele lat temu, bo 27 września 1540 św. Ojciec Ignacy, założyciel jezuitów, w Formule zakonu przystępującym kandydatom wyjaśnił, że każdy [niech to sobie weźmie głęboko do serca] staje się „częścią Towarzystwa, które zostało ustanowione przede wszystkim po to, żeby się w szczególny sposób przyczyniać do postępu dusz w życiu i nauce”.

Zdobywszy kredyt zaufania społeczności lokalnej i wielu rodziców uratowaliśmy szkołę, która w duchu Formuły ma przyczyniać się do postępu w życiu i nauce wszystkich uczniów, rodziców i całej kadry. Bo KOSTKA, to Nasza Szkoła, to część Ojczyzny. Dlatego w KOSTCE uczymy się bycia obywatelami Polski, odpowiedzialnymi za dobro wspólne, którym jest szkoła, świadomymi chrześcijańskich korzeni, w poczuci dumy z dziedzictwa historii i tradycji. KOSTKA to ojczyzna, nasza lokalna dla i w której zdobyta wiedza, szacunek do siebie i drugiego oraz wypływająca z poczucia przynależności duma pozwala żywić nadzieje, że jej absolwenci staną się wybitnymi obywatelami wolnej Polski.

Tak nam dopomóż Bóg!

o. Paweł Brożyniak SJ

O. Paweł Brożyniak SJ, dyrektor KOSTKI Publicznego Gimnazjum Jezuitów w Krakowie.