Aktualności

Upoluj książkę!

„Wielkie wyzwanie czytelnicze roku szkolnego 2019/2020”

Literackie Walentynki

Warsztaty decoupage

„Świąteczna niespodzianka w bibliotece”

XXII Międzynarodowe Targi Książki

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulice”

29 października 2018 roku uczniowie KOSTKI wyruszyli pod opieką pani Igi Szwajkosz i pani Sylwii Biernat na XXII Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Głównym celem wyprawy stało się spotkanie ze znanymi pisarzami, dziennikarzami, podróżnikami i publicystami. Natomiast hasłem przewodnim tegorocznej edycji Targów Książki były słowa Arturo Pereza Reverta: „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”.
Po przyjeździe na miejsce podzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy odwiedzać stoiska poszczególnych oficyn. Oferta wydawnicza na targach przyprawiała nas o zawrót głowy! Brali w nich udział najwięksi wydawcy z całego kraju m.in.: Wydawnictwo Wam, Znak, Jaguar, Esprit, Świat Książki, Zielona Sowa. Specjalnie dla miłośników literatury przegotowano setki stoisk z książkami, komiksami oraz grami.
Każdy wrócił z targów szczęśliwy, zaopatrzony w torbę książek. W przyszłym roku na pewno nie zabraknie nas na tej fantastycznie imprezie.

Zofia Nowak kl. 2 A Liceum

Iga Szwajkosz, nauczyciel bibliotekarz
Zobacz zdjęcia

LITERATURĘ WARTO SMAKOWAĆ

Literaturę warto smakować. Przekonało się o tym Koło Przyjaciół Biblioteki. I to w sposób dosłowny!

W związku z tym, że na kartach literatury mnóstwo jest zapachów, nieprzebrane bogactwo smaków, a tym samym przepisów kulinarnych.Uczniowie postanowili wypróbować przynajmniej część z nich.  Na pierwszy ogień poszedł przepis na cisto „Murzynek” z powieści Małgorzaty Musierowicz „Kwiat kalafiora”. Ciasto to upiekła główna bohaterka książki Gabrysia Borejko z okazji imienin swojego ojca Ignacego.

Atmosferę panująco przy pieczeniu najlepiej oddaje wiersz, który z tej okazji napisała Natalia Bajer uczennica klasy 1b.

Dnia kwietnia jedenastego

W naszej szkole stało się coś niezwykłego

Otóż Biblioteki Przyjaciół Koło

Wybrało się wesoło

Na miłe czasu spędzenie

A mianowicie: na murzynka pieczenie

Z przepisu pani Małgorzaty Musierowicz skorzystawszy

A później trochę pogotowawszy

Stworzyliśmy wspaniałe ciasto

Którego zapach unosił się nad całe miasto

Cisto wyszło doprawdy śliczne

Pyszne i fantastyczne

Na koniec podajemy przepis na ciasto może ktoś też zechce je upiec.

Murzynek Gabrysi Borejko

Składniki:

1 kostka masła lub margaryny
4 łyżki mleka
4 łyżki kakao
1 1/2 szkl cukru
4 jaja
1 1/2 szkl mąki
skórka otarta z 1 cytryny
2 łyżki proszku do pieczenia
garść rodzynek

Wykonanie:

W garnku o grubym dnie rozpuścić masło, dodając mleko, kakao i cukier. Podgrzewać na wolnym ogniu, cały czas mieszając, aż pojawią się liczne pęcherzyki powietrza świadczące, że masa wrze. Masę ostudzić, a następnie dodać 1 żółtko. Pół szklanki masy odlać (będzie ona potrzebna do posmarowania gotowej babki).

Do garnka wsypać mąkę, dodać 3 żółtka, skórkę cytrynową, proszek do pieczenia, rodzynki i wszystko dokładnie wymieszać.
Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie połączyć z ciastem. Do foremki, wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą, wlewamy ciasto i pieczemy ok. 40 minut w 200 stopniach. Kiedy ciasto jest jeszcze ciepłe, smarujemy je pozostałą masą (na ciepłym cieście masa lepiej daje się rozprowadzić).

Natalia Bajer 1b

Izabela Józwik, nauczyciel bibliotekarz

Zobacz zdjęcia
SPEŁNIAMY MARZENIA NASZYCH CZYTELNIKÓW

Od początku roku szkolnego w bibliotece jest udostępniony „ZESZYT PROPOZYCJI CZYTELNICZYCH”. Uczniowie wpisują w nim tytuły książek, które chcą przeczytać, a których nie mamy w naszym księgozbiorze.

Miło nam poinformować, że za pieniądze zebrane w ubiegłorocznej akcji 1% dla KOSTKI  mogliśmy między innymi powiększyć nasz księgozbiór o ponad 50 książek z szeroko rozumianej beletrystyki. Jest to odpowiedź na potrzeby czytelnicze uczniów KOSTKI:)

Na naszych półkach można znaleźć m. in. „Magiczne Drzewo. Świat Ogromnych”, „Feblik”, „Kto zabrał mój ser?”, serię „Igrzyska śmierci”, „Pretty Little Liars”, „Olimpijscy Herosi”, „Dane wrażliwe”, seria „Wielcy i sławni”. Szczególnie godna polecenia jest pozycja „Dziewczyny z Powstania” oraz seria książek dla dziewcząt autorstwa Ewy Nowak i czternasty tom „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika.

Nowosci czytelnicze 02

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do współtworzenia księgozbioru biblioteki. Jeśli masz własną wizję tego, co powinno znaleźć się
w naszym księgozbiorze i chcesz podzielić się z nami tą wiedzą, to dajemy Ci taką możliwość. Zachęcamy, przyjdź i zaproponuj książkę bibliotece.

Zakupy będziemy realizować w miarę naszych możliwości finansowych
i dostępności tytułów na rynku wydawniczym.

Nowosci czytelnicze 01

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Izabela Józwik, nauczyciel bibliotekarz
CZYTANIE W KOSTCE…

23 listopada br. w szkolnej bibliotece rozpoczęliśmy cykliczne spotkania pt. CZYTANIE W KOSTCE, CZYLI LITERACKA PODRÓŻ Z… Pierwsza edycja poświęcona była Henrykowi Sienkiewiczowi. Dlaczego? W roku szkolnym 2015/2016 obchodzimy 150. rocznicę urodzin pisarza i 100. rocznicę jego śmierci. Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, herbu Oszyk urodził się we wsi Wola Okrzejska na Podlasiu. Literatura stała się jego wielką miłością. W czasie, kiedy Polska była pod zaborami Sienkiewicz pisał „ ku pokrzepieniu serc”. Powstały takie utwory jak: „Quo vadis?”, „Krzyżacy”, „Trylogia”. Dzieła te dawały czytelnikowi literacką lekcję patriotyzmu i wiarę w wartość ludzkiego bohaterstwa. Nie tylko krzepiły, ale również przypominały Polakom narodową odrębność i prawo do narodowej godności.

Czytanie łączy nas pokoleniowo, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu.  Poznawanie tych samych lektur wybitnych autorów, wspaniale piszących o Polakach i Polsce, wzmacnia nasze poczucie jedności. W poniedziałek nasze wspólne szkolne czytanie uroczyście rozpoczął pan Józef Rostworowski dyrektor ds. nadzoru pedagogicznego.  Następnie uczniowie KOSTKI  czytali fragmenty dzieł Henryka Sienkiewicza. Była to również okazja, aby przebrać się w strój z epoki i wcielić się w postaci Sienkiewiczowskich bohaterów.

Podziękowania dla wszystkich osób, którzy podjęli trud wspólnego czytania:

Pan Józef Rostworowski – Dyrektor ds. nadzoru pedagogicznego

Daniel Czerniawski – uczeń klasy 2b

Alicja Rygiel – uczennica klasy

Szymon Maszczak z klasy 1A

Zuzanna Mędygrał z klasy 2f

Wiktoria Kolaszyńska z klasy 3a

Barbara Bubka z klasy 3c

Niebawem kolejne CZYTANIE W KOSTCE, dlatego już dziś zachęcamy wszystkich do uczestnictwa:)

Aneta Pietrzyk, nauczyciel bibliotekarz i Dyrektor Biura Promocji i Rozwoju Szkoły

Izabela Józwik, nauczyciel bibliotekarz

Zobacz zdjęcia
Miłośnicy literatury na Targach Książki

po raz trzeci…..

Dnia 22 października 2015 roku uczniowie KOSTKI, ale i zarazem miłośnicy książek, wyruszyli pod opieką pani Anety Pietrzyk i pani Izabeli Józwik na XIX Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Głównym celem wyprawy było spotkanie ze znanymi pisarzami, dziennikarzami, podróżnikami i publicystami. Mottem tegorocznych targów były słowa niemieckiej pisarki Niny George „Czytanie czyni zuchwałym”.
Po przyjeździe na miejsce podzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy odwiedzać stoiska poszczególnych wydawnictw. Specjalnie dla maniaków czytania przygotowano jak co roku setki stoisk i tysiące książek w atrakcyjnych cenach. Niektórzy z nas skorzystali z tej okazji.

Wielkim zainteresowaniem, nie tylko wśród uczniów KOSTKI, cieszyły się stoiska wydawnictw Znak, Zielona Sowa, W drodze oraz księgarni Empik i Matras. Odwiedziliśmy także stoisko Wydawnictwa WAM.
Jednym słowem, niepowtarzalna atmosfera udzieliła się każdemu i długo nie zapomnimy
o udanej i niesamowitej wyprawie po to, co napawa nas radością i czyni zuchwałymi:)

Gabriela Zdanek, 1c

IMG_3510

IMG_3512
IMG_3532
IMG_3537
Spotkanie z Panią Agnieszką Grzelak

W piątek 23 października w KOSTKOWEJ bibliotece odbyło się wielkie święto! Nie tylko mogliśmy wypożyczać książki i rozmawiać o książkach ale również porozmawiać z kimś kto książki pisze. Naszym gościem była Pani Agnieszka Grzelak autorka serii książek dla młodzieży „Blask Corredo”.
Pisarka była w gościem Targów Książki, które od czwartku odbywały się w Krakowie. Jednak odpowiedziała na nasze zaproszenie, i przed Targami, zgodziła spotkać się z uczniami KOSTKI.
Pani Agnieszka opowiedziała nam o swoich książkach. Mówiła o tym dlaczego postacie z jej powieści noszą długie suknie, tańczą na klifach, widzą uczucia w formie kolorów i… nie używają wulgaryzmów. Zdradziła skąd czerpie pomysły i inspiracje do pisania. Opowiedziała nam również o swoich planach literackich.

IMG_1521
Jednocześnie mieliśmy okazję obejrzeć prace plastyczne artystki. Pani Agnieszka Grzelak nie tylko pisze książki ale również pięknie maluje przede wszystkim kwiaty. Zajmuje się również tak zwaną sztuką użytkową to znaczy maluje na szkle, butelkach, szybach, szydełkuje, szyje.
Uczniowie byli oczarowani pisarką i zaczarowani przez to co do nich mówi, jak mówi i co im pokazuje. Mieli do Pani Agnieszki mnóstwo pytań, ale niestety, ze względu na ograniczenie czasowe, udało się zadać tylko nieliczne.
Na koniec uczniowie podziękowali za spotkanie wręczając autorce… ozdobną, jesienną kapustę!
A co Pani Agnieszka Grzelak sądzi o spotkaniu w KOSTCE sami możecie przeczytać na jej blogu http://www.agnieszkagrzelakart.blogspot.com/

IMG_1585

IMG_1597

IMG_1604

Izabela Jozwik
Książka dla KOSTKI

Biblioteka KOSTKI zaprasza wszystkich czytelników i sympatyków książki
oraz naszej biblioteki do włączenia się do akcji

„Książka dla KOSTKI”

IMG_3396

Jeśli masz ciekawą, przeczytaną przez siebie książkę.

Jeśli stoi ona samotnie na domowej półce.

Jeśli jest w dobrym stanie technicznym.

Jeśli chcesz – możesz oddać ją do biblioteki.

Z pewnością sprawi radość nam i innym czytelnikom.

IMG_3457

Regulamin akcji:

    1. Akcja trwa cały rok szkolny.
    1. Mogą w niej brać uczniowie, ich rodzice i rodzina, nauczyciele oraz wszystkie chętne osoby.
    1. Zbieramy książki beletrystyczne i popularnonaukowe.
    1. Stan oddawanych książek powinien być co najmniej dobry.
  1. Każdy darczyńca zostanie uhonorowany specjalnym dyplomem z podziękowanie.Nowa KOSTKOWA biblioteka

KOSTKA jako bardzo „młoda szkoła” przechodzi sukcesywnie kapitalny remont. Mamy już salę muzyczną, językowe, do techniki, chemiczną, fizyczną, nową elewację… I wreszcie z początkiem roku szkolnego przyszła kolej na bibliotekę.
Pierwszym etapem było remontu było spakowanie całego księgozbioru do kartonowych pudeł. Dzięki pomocy uczniów trwało to tylko tydzień!

SDC11812

SDC11813

Kolejnym punktem przedsięwzięcia było wkroczenie ekipy meblarskiej. Przyjechały do nas meble w kartonowych pudłach. Ekipa z firmy zajmującej się remontem spędziła w bibliotece dwa dni, zajęta tylko i wyłącznie skręcaniem mebli.

15

17

Kiedy cały księgozbiór znalazł się znowu na półkach, stanął stół do pracy z fotelami, sofka do przeglądania książek – zaparło nam dech w piersiach z radości i dumy!


IMG_3467
IMG_3475
IMG_3480

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za pomoc z pakowaniu i rozpakowywaniu i układaniu księgozbioru na półkach.
Zapraszamy do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej.
Zachęcamy również do zgłaszania propozycji czytelniczych. Mamy nadzieję, że jak najwięcej z nich zostanie zrealizowanych.

IMG_3471

Izabela Jozwik