Klasa IIIc już po raz drugi miała okazję wziąć udział w niezwykłym spotkaniu i doświadczyć pięknej lekcji wychowawczej. 24.09.2014r. przybył do nas o. Tomasz Nogaj wprost z Sudanu Południowego! Już w zeszłym roku szkolnym nawiązaliśmy kontakt z o. Tomaszem. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się o niełatwym życiu naszych rówieśników. Treść listu odkryła w nas spore pokłady współczucia oraz sympatii, dlatego zapragnęliśmy zaprzyjaźnić się z kolegami i koleżankami z Afryki. Pod koniec roku szkolnego 2013/2014 napisaliśmy listy oraz wysłaliśmy zdjęcia do bardzo odległej nam krainy.

IMGP5490

Dzięki spotkaniu i barwnym opowieściom o. Tomka mogliśmy przekonać się, jak bardzo odległej… Mieszkańcom Europy bardzo ciężko zrozumieć styl życia, postrzeganie świata, mentalność Sudańczyków. Ze zdumienia otwieraliśmy oczy, a nasze źrenice rozszerzały się i osiągały wielkość bezdennych oceanów na wieść o smarowaniu przez mężczyzn głów krowim łajnem lub moczem (co podoba się kobietom!). Spore emocje wywołały w nas wojny klanów, wyższość krowy nad kobietą, ilość posiadanych żon, obrzędy obrzezania mężczyzn, nacinanie skóry głowy młodym łowcom – wojownikom, a nawet spożywane posiłki! To wspaniałe, że dzięki takim spotkaniom możemy odkrywać wciąż zaskakujący świat.

IMGP5492

Serdeczne dzięki ojcze Tomaszu za wspaniałe spotkanie, ślicznego lemura i do następnego razu!

Katarzyna Kowalczyk, nauczyciel języka polskiego,opiekun SU, wychowawca kl. III C

O. Jakub Śpiewak SJ – katecheta oraz opiekun SU

Paweł Mika, nauczyciel informatyki, zajęć technicznych, zastępca wychowawcy kl. III C

Zobacz zdjęcia – Listy do KOSTKI