Kontynuujemy naszą przygodę z projektem wychowawczym „Przedszkole – podróż sentymentalna oraz autorefleksja dotychczasowych umiejętności”, dlatego 18 grudnia 2014r. znów wybraliśmy się do Samorządowego Przedszkola nr 36 w Krakowie. Tym razem lekcję poprowadziła Wiktoria Sikorska, która w przystępny sposób tłumaczyła dzieciom, czym jest sztuka tańca klasycznego oraz przeprowadziła proste i podstawowe ćwiczenia baletowe.

Uczennica przywitała się z grupą Biedronki, prezentując własne umiejętności taneczne, czym wzbudziła ogromny podziw. Następnie skoncentrowała się na przekazaniu teorii. Dzieci dowiedziały się czym jest balet, że ćwiczenia odbywają się tylko na specjalnych salach przy akompaniamencie pianina i, że każda baletnica musi mieć odpowiedni strój oraz fryzurę. Następnie maluchy, gimnazjaliści oraz wychowawcy (nawet pan dyrektor Józef Rostworowski, który obserwował zajęcia) ochoczo przystąpili do zajęć praktycznych. Nauczyliśmy się sześciu podstawowych pozycji baletowych. Było przy tym mnóstwo śmiechu, gdyż prezentowane przez Wiktorię postawy zdecydowanie nie były dla nas łatwe. Dużo prostsza okazała się zabawa rytmiczno-ruchowa. Do słyszalnej muzyki każdy swoim ruchem miał oddać jej charakter, np. przy melodii o wysokich dźwiękach chodziliśmy na paluszkach. Po zatrzymaniu płyty wszyscy łączyli się w pary (gimnazjalista i przedszkolak) izastygali w pięknej pozie z najbliżej sąsiadującą osobą. Na koniec wysłuchaliśmy fragmentu „Dziadka do orzechów” i wymieniliśmy się świątecznymi pierniczkami. Dzieci bardzo nas zaskoczyły, gdyż dwa dni wcześniej zakasały rękawy i w przedszkolnej kuchni przygotowały dla nas ciasteczka!

Katarzyna Kowalczyk, nauczyciel języka polskiego,opiekun SU