W ubiegły poniedziałek (1 marca) mieliśmy niezwykłą przyjemność ponownie wirtualnie gościć w KOSTCE InPhoTech – polską firmę fotoniczną, ze wspaniałym zapleczem badawczym-wdrożeniowym – patrona naszych klas matematyczno-informatycznych.

Na interaktywnych warsztatach klasa pierwsza dowiedziała się, czym zajmuje się fotonika, czym są fale elektromagnetyczne i jak ważne są we współczesnym świecie. Rozmawialiśmy o świetle i jego wykorzystaniu w komunikacji, technice i inżynierii. W klasach drugich zgłębiliśmy naturę światła i – ocierając się o równania Maxwella – poznaliśmy zasady działania światłowodów, ich rodzaje oraz sposoby wykorzystywania w wielu, czasem bardzo zaskakujących sytuacjach. To, że dzięki światłowodom możemy znacznie przyspieszyć i zwiększyć ilość przesyłanych danych (Internet, telewizja 4K) powoli staje się dla nas oczywiste. Ale kto by się spodziewał, że światłowody służą również do zabezpieczenia granic państw, czy kontroli ciągłości rur ciepłowniczych, albo gazociągów?

Bardzo serdecznie dziękujemy firmie InPhoTech za przeprowadzenie inspirujących warsztatów. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie!